Ödemiş OSB'de kuralar çekildi!

Ödemiş OSB'de kuralar çekildi!

İzmir Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yatırımcıların fabrika kuracakları parsellerin belirlenmesi için kuralar çekildi.


45 parselden oluşan  İzmir  Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi'nde 27 parselin sahibinin belirlenmesi için kuralar çekildi. Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Ticaret Odası'nın evsahipliğinde düzenlenen kura çekiminde yatırımcılar belirlendi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, 5 bin metrekare ve 10 bin metrekarelik 27 parselin yatırımcıları kura yoluyla açıklandı. Kura çekimine, Çanakkale Vali Yardımcısı ve Ödemiş eski Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Badem, Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş ve OSB yetkilileri katıldı.

Sözümüzü tuttuk

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Badem, "Bugün Ödemiş adına heyecan verici bir gün. Uzun bir yol haritasının sonuna gelmemizin sevincini paylaştığımız bir gün. Ödemiş için kör noktalardan birisi idi OSB. 1994 yılında başlayan serüvende 2014 yılına geldiğimizde üzerinden geçen 20 yıl boyunca hiçbir işlem yapılmayan bir OSB vardı. Çalışan memurunun özlük haklarından ötürü üzerinde haciz olan bir OSB vardı. 2014 yerel seçimlerinde Ödemiş'e sözünü vermiştik. Biz her yönetimin söz verdiği ancak başaramadığı Ödemiş OSB'yi, dönemimiz içerisinde 'Bitireceğiz ve hareketlendireceğiz' demiştik. 2014'ten hemen sonra müteşebbis heyetinin tekrar oluşturulması sonrasında EBSO Başkanımız Ender Yorgancılar'ın da buraya gelmesiyle yerinden yönetim anlayışıyla yönetimi ağırlıklı olarak Ödemiş'ten oluşturduk. Biz o günden itibaren Kaymakamımızla ve Ticaret Odamız ile herkesin desteğini alarak yol haritası çizdik. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız'a gittiğimizde randevumuz olmadığı halde görüşüp konuyu anlattık. 2015 yılının ilk yatırımının Ödemiş OSB'ye olacağının sözünü aldık. Bu sözle yola çıktık. Allah'a hamdolsun ki bugün altyapımız hazır. Sadece Bakanlığımızın desteğiyle değil, İZKA'nın desteğiyle ve kurucu ortakların katkısıyla da elektrik altyapımız hazır hale getirildi" dedi.

Metrekareler 35 liradan satılıyor

Ödemiş'teki alanların metrekaresinin daha ucuz fiyattan satıldığını söyleyen Badem, "Hedefimiz tarım ve hayvancılık kenti Ödemiş'i bir yandan sanayi, bir yandan turizmle kalkındırmak. Perspektifimiz bu yönde. 20 yıl sonunda kura çekilecek noktaya geldik. 45 parselimiz var. 45'inin tamamı dağıtılıyor. Bunun dışında 24 talep kuyrukta bekliyor. Bunlar sadece bizim yeşil ışık yaktıklarımız. Geldiğimiz noktaya baktığımızda ülkemizde ekonomik problemler olmasına rağmen 6 projenin imar planları hazır. Yani 6 yatırımcımız temel atma noktasında. Sokaklarında ışıkların yandığı bir OSB yakında. Burada 2 tane 10 bin metrekarelik parseli Tarım ve Kredi Kooperatifleri'ne tahsis ettik.

'Kapımızın önünden bölünmüş yol geçecek' demiştik. Gördüğünüz gibi bölünmüş yol geçiyor. Maalesef, Ödemiş'ten İlkkurşun'a kadar ve Ödemiş'ten Kaymakçı'ya kadar olan kısımlarda mahkemeler nedeniyle vatandaşlarımızın kamulaştırmalara karşı açtığı davalar nedeniyle bölünmüş yolun o kısımlarını henüz tamamlayamadık. Ödemiş OSB'de fabrikalar yükselmeye başlayıncaya kadar inşallah buradan İzmir'e kadar bölünmüş yol da tamamlanmış olacak. 2023 vizyonunda demiryolu da OSB'nin kapısının önünden geçmiş olacak. Yine 2023 vizyonuyla şartlar denk giderse Kiraz'dan Alaşehir Kavşağı'na kadar bölünmüş yol yatırımıyla artık Ödemiş OSB'nin orada ya da burada olmasının öneminin kalmadığı günleri yaşayacağız. Yatırımcımızın parasını kör kuruşuna kadar değerlendirip sahip çıkıyoruz." ifadelerini kullandı.