Ödük Vadisi'ne yapılacak 3 HES iptal edildi!

Ödük Vadisi'ne yapılacak 3 HES iptal edildi! Ödük Vadisi'ne yapılacak 3 HES iptal edildi!

Tortum'da Ödük Vadisi Katıklı Çayı üzerinde 3 ayrı Hidro Elektrik Santralı (HES) yapılması, Erzurum 2'nci İdare Mahkemesi'nce iptal edildi. Hidro Elektrik Santralı yapımını engellemek için 2011 yılından beri uğraşılıyor.Tortum’a bağlı Serdarlı, Bağbaşı ile Pehlivanlı beldesinden geçen Katıklı Çayı üzerinde 2009 yılında 3 ayrı HES kurulması kararlaştırıldı. Ödük Vadisi’ndeki Katıklı Çayı üzerine kurulacak HES’ler için iki kez Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu verildi. İlk raporda bilirkişi heyetinin incelemesine göre ‘ÇED gereklidir’, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından ikinci bilirkişi raporunda ise, ‘Gerekli değildir’ raporu verildi. ÇED gerekli değil raporunu dikkate alan mahkemenin verdiği karar yöre halkı tarafından temyiz edildi. Son rapor dikkate alındı


HES’lerin yapımına 2011 yılının ekim ayında başlanırken, Danıştay 14’üncü Dairesi 16 Mayıs 2012 tarihinde verdiği kararda, Erzurum 2’nci İdare Mahkemesi aldığı kararı ‘Bilirkişi heyetlerinin yeterli ve gerekli uzmanlığa sahip kişilerden oluşmadığı’ gerekçesiyle bozdu. Danıştay 14’üncü Dairesi’nin kararı üzerine 5 ayrı üniversiteden oluşan bilirkişi heyeti, bölgede yeniden inceleme yaptı. Erzurum 2’nci İdare Mahkemesi bunu dikkate alarak Ödük Vadisi Katıklı Çayı üzerinde 3 ayrı HES yapılmasını iptal etti. 

Son bilirkişi raporunda hafriyatın rastgele çevreye bırakıldığı, yöredeki yüksek eğimler yüzünden geçici depolamanın heyelan riskini ortaya çıkardığı, bu yığınların otoyol ve yerleşim alanları için tehlike oluşturduğu, projenin tamamlanması ardından bölgedeki ana geçim kaynağı olan tarım sektörünün önemli düzeyde etkileneceği belirtildi. Raporda, şöyle denildi:


Karar sevinci


“Can suyu derede yaşayan balık ve diğer canlıların tamamen yok olmayacağı kadar bırakılan su miktarıdır. Ancak HES’ler kurulmadan önce derede yaşayan balık ve diğer canlı popülasyonları HES’ler kurulduktan sonra azalacaktır.”

Yöre halkının savunmasını üstlenen avukatlar kararı olumlu buldu. Avukat Haktan Avnik, “Bu kararla bir çevre felaketinin önüne geçilmiştir. Umarım o dönem yanımızda olmayan siyasiler ve yöneticiler mahkemenin kararına uyarlar. Danıştay aleyhimize olan yerel mahkemenin kararını bozduktan sonra hukuk bizden yana oldu” derken, avukat Ercüment Şenol ise şunları söyledi: “Artık orada yapılanlar da hukuksal dayanağı olmayan gecekondu seviyesine düşmüş kalıntılardır. Hakkını savunan 250’den fazla yöre halkı Tortum Asliye ve sulh ceza mahkemelerinde yargılandı. Demek ki onlar hukuka uygun davranmış.”


Köylüler yıllardır direniyor


HES’lerin yapımını engellemek için 2011’de yapılan eylemlerde o zaman 17 yaşında olan Leyla Yalçınkaya, ön plana çıktı ve direnişin sembolü oldu. Tepki gösteren köylülerden 260’ının jandarma tarafından ifadesi alındı. HES şantiyesinde çalışanlar, hakarete uğradıkları iddiasıyla Bağbaşı’ndan 10 kişi hakkında 50 bin liralık tazminat davası açtı. 5 Eylül günü yapılan eylemde 14 kişi hakkında 250 lira para cezası ve adli takip, 26 Eylül’de ise 11 kişi hakkında 500’er lira para cezası ve adli takip kararı verildi.


Radikal