12 / 08 / 2022

Ödüllü Türk mühendis Mehmet Yontar, ABD'de yaşamını yitirdi!

Ödüllü Türk mühendis Mehmet Yontar, ABD'de yaşamını yitirdi!

Türkiye’nin yetiştirdiği en başarılı gençler arasına girerek, 1940’lı senelerin sonunda ABD’ye giden makina mühendisi Mehmet Yontar, 97 yaşında yaşamını yitirdi. Yontar, New Jersey eyaletinde defnedildi.ABD'ye 1948'de eğitim için gelen ve üstün başarılarından dolayı bir çok ödül alan Mehmet Yontar'ın, New jersey eyaletinde, ileri yaşa bağlı kalp yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

Sputniknews'te yer alan habere göre, Yontar'ın kuzeni Coşkun Ünal, Yontar'ın 45 senedir yaşadığı Millburn kentindeki mezarlıkta toprağa verildiğini bildirildi.

'Nüfusa geç yazdırılmış'

Yontar'ın Türk-Amerikan toplumunun en eski üyelerinden olduğunu belirten Ünal, "Kayıtlarda 1924 yazsa da gerçek doğum tarihi Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan daha eskiye gidiyor. Nüfusa geç yazdırılmış. Muhtemelen yaşı 100 civarında olmalı" dedi.

Ödüllü Türk mühendis Mehmet Yontar, ABD de yaşamını yitirdi!

Yurt dışına gönderilecek 3 genç arasına girmişti


Konya Seydişehir'de doğan ve harp okulunu 1. sırada bitirerek İstanbul'daki Robert Koleje askeri öğrenci olarak kayıt yaptıran Mehmet Yontar, üstün başarısından dolayı yurt dışına gönderilmeye hak kazanan 3 öğrenciden biri olarak 1949'da  ABD’nin Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisansa kayıt yaptırdı.

Yüksek makina mühendisi olan Mehmet Yontar, yüksek lisans programında ortaya koyduğu üstün başarısından dolayı, New York Liman İşletmesi (Port Authority) tarafından ABD'nin ve dünyanın sayılı üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) burslu olarak doktora eğitimi aldı.

Birçok patenti olan Yontar'ın, New York'un banliyö tren vagonlarının teknik aksamında yaşanan büyük problemi mühendislik zekası ile çözüme kavuşturması dönemin Amerikan gazetelerinde haber şeklinde yer aldı.

Büyük katlı inşaatlarda oynar mekanizmalar üzerine tezi ile MIT doktora programına kabul edilen Mehmet Yontar, raylı sistemler konusundaki tecrübe ve kabiliyetinden dolayı 11 Eylül 2001 tarihinde terör saldırısında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi'nin yapımında da baş mühendis olarak görev yaptı.

Mehmet Yontar kimdir?