Öğrenci evinde kiralayan değil satın alan kazanıyor!

Öğrenci evinde kiralayan değil satın alan kazanıyor! Öğrenci evinde kiralayan değil satın alan kazanıyor!

Tapu. com kurucu ortağı Emre Erşahin, "Bir öğrenci 4 yıllık lisans eğitimi boyunca kiraya bir ev satın alacak tutarda para harcıyor. Yeni faiz oranlarında bu kira tutarlarına yakın taksitlerle konut satın almak mümkün" diyor...Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte kiralık konut piyasası hareketlendi. Türkiye’nin ilk ve tek online gayrimenkul açık artırma sitesi Tapu. com, öğrencilerin kiralık ev arayışının arttığı bu dönemde emlak piyasasındaki fırsatlara dikkat çekti.

Tapu.c om verilerine göre; öğrenciler ortalama 1.000 - 1.500 liralık konutları kiralama eğiliminde. Öğrencilerin lisans eğitimi için en çok tercih ettiği illerin başında Eskişehir, İstanbul, Samsun,  İzmir  ve Bursa geliyor. Üniversitelerin yoğun olduğu ve öğrencilerin en çok tercih ettiği semtlerde ise ev kiraları da artışa geçmeye devam ediyor.

Tapu .com kurucu ortağı Emre Erşahin, "36 bin TL'den 400 bin TL'ye kadar uzanan geniş bir konut portföyüne sahibiz, üniversitelerin sınav sonuçlarının açıklanmasıyla kiralık konut piyasası da hareketlendi. Konut kredisi oranlarının kamu bankalarında yüzde 0.99’a indirilmesiyle satışlarda bir hareketlenme gözlemliyoruz” dedi.

Üniversite lisans eğitiminin en az 4 sene sürdüğünü söyleyen Erşahin, bir öğrencinin lisans eğitimi sonunda ödediği kiranın ortalama 70 bin - 80 bin TL seviyesine ulaşabildiğinin altını çizdi.

100 bin TL altında konut almak mümkün

100 bin TL altında konut satın almanın mümkün olduğunu ifade eden Emre Erşahin, "100 bin TL altında 144 adet konut satışta, özellikle Ankara’dayoğunlaşan alternatifler var. Öğrencilerin tercih ettiği lokasyonlarda ev kiralarını en az 4 yıllık eğitim-öğrenim süresiyle çarptığımızda aslında bir öğrenci ailesinin kiraya ödediği ortalama miktarla ev satın almasının mümkün olduğunu ve bu satın almanın uzun vadede daha kazançlı olduğunu söyleyebiliriz, üstelik satın alınan konutun 4 yıl sonraki satış değeri de TL bazında artmış olacak, bu durumda aileler hem alırken hem satarken kar edebilir" diye konuştu.

Öğrenciler dikkat! Yurt mu yoksa kiralık daire mi?