Öğrenci evinde kiralayan değil satın alan kazanıyor!

Öğrenci evinde kiralayan değil satın alan kazanıyor! Öğrenci evinde kiralayan değil satın alan kazanıyor!

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla öğrencilerin kiralık ev arayışı başladı. Bu dönemde emlak piyasasındaki fırsatlar dikkat çekiyor.Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla kiralık konut piyasası canlandı . Öğrencilerin kiralık ev arayışının arttığı bu dönemde emlak piyasasındaki fırsatlar dikkat çekiyor.

Öğrenciler ortalama 1.000 - 1.500 TL’lik konutları kiralama eğiliminde. Öğrencilerin lisans eğitimi için en çok tercih ettiği illerin başında Eskişehir, İstanbul, Samsun,  İzmir  ve Bursa geliyor. Üniversitelerin yoğun olduğu ve öğrencilerin en çok tercih ettiği bölgelerde ise ev kiraları da artıyor.

Konuyla ilgili sözlerine yer verilen Tapucom kurucu ortağı Emre Erşahin, “36.000 TL'den 400.000 TL'ye kadar uzanan geniş bir konut portföyüne sahibiz, üniversitelerin sınav sonuçlarının açıklanmasıyla kiralık konut piyasası da hareketlendi. Konut kredisi oranlarının kamu bankalarında yüzde 0.99’a indirilmesiyle satışlarda bir hareketlenme gözlemliyoruz” diye konuştu. Üniversite lisans eğitiminin en az 4 yıl devam ettiğini kaydeden Erşahin, bir öğrencinin lisans eğitimi sonunda ödediği kiranın ortalama 70.000 - 80.000 TL seviyesine ulaştığını belirtiyor.

100 bin TL altında konut almak mümkün

100 bin TL altında konut satın almanın mümkün olduğunu dile getiren Emre Erşahin, “100 bin TL altında 144 adet konut satışta, özellikle Ankara’da yoğunlaşan alternatifler var. Öğrencilerin tercih ettiği lokasyonlarda ev kiralarını en az 4 yıllık eğitim-öğrenim süresiyle çarptığımızda aslında bir öğrenci ailesinin kiraya ödediği ortalama miktarla ev satın almasının mümkün olduğunu ve bu satın almanın uzun vadede daha kazançlı olduğunu söyleyebiliriz, üstelik satın alınan konutun 4 yıl sonraki satış değeri de TL bazında artmış olacak, bu durumda aileler hem alırken hem satarken kar edebilir” açıklamasında bulundu.