Çukurova Balkon

Öğrenciler en çok İstanbul Üniversitesi çevresi ve Bahçelievler'den ev aradı!

Öğrenciler en çok İstanbul Üniversitesi çevresi ve Bahçelievler'den ev aradı! Öğrenciler en çok İstanbul Üniversitesi çevresi ve Bahçelievler'den ev aradı!

Emlakjet Öğrenci Kiralık Daire Piyasası analizini yayınladı. Analize göre, öğrenciler en çok İstanbul Üniversitesi çevresi ve Bahçelievler'den ev aradı..


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Emlakjet Öğrenci Kiralık Daire Piyasası analizi yayınlandı. Analizde yer alan bilgilere göre Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar gibi şehrin köklü merkezlerinde talepler yoğun olsa da, bu yıl öğrenciler Bahçelievler, Fatih, Maltepe, Kartal ve Avcılar gibi ulaşım imkânı olan ve daha uygun kira bulabildikleri ilçelerden ev aradı. Bu yönelimi, merkezdeki yüksek kiralar kadar ekonomideki seyir ile doğalgaz ve elektriğe gelen yüzde 9’luk zam da etkiledi.

Analize göre, öğrencilerin aradığı bölgeler arasında en uygun ortalama kiralık ilan değerleri 1.450 TL bedelle ile Bahçelievler olurken, onu 1.550 TL ile Kartal, 1.650 TL ile Maltepe takip etti. Öğrenciler Emlakjet’in sektörde bir ilk olan ‘Yakınında Ara’ özelliği ile en çok İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü ile Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nü arattı.

İstanbul’da Ağustos'tan itibaren canlanan ve özellikle öğrenci talepleriyle öne çıkan kiralık dairede her daim öne çıkan ilçeler, üniversitelerin bulunduğu Bahçelievler, Küçükçekmece, Kadıköy, Şişli, Maltepe, Üsküdar, Kartal, Fatih, Ataşehir, Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy, Beyoğlu, Zeytinburnu ve Beykoz ilçeleri... Ancak Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter’in verdiği bilgiye göre, öğrenci piyasasında taşlar bu yıl bir miktar yerinden oynadı.

Kunter, Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar gibi şehrin köklü merkezlerinde taleplerin her zaman yoğun olduğunu belirterek  “Özellikle Beşiktaş ve Kadıköy'de artan kira bedellerine erişmekte zorlanan öğrenciler, taleplerini şehre ulaşımı kolay olan alternatif bölgelere çevirdi. Üniversitelere yakın lokasyonlar arasında Emlakjet üzerinden en çok arananların başında bu yıl Bahçelievler var. İstanbul Kültür Üniversitesi Şirinevler Kampüsü, Marmara Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü ve Okan Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü bu ilçede yer alıyor. Öğrencilerin bu ilçeyi aramalarında Emlakjet’taki kiralık daire ilanlarında en uygun ortalama kira değerinin 1.450 TL ile Bahçelievler’de olmasının etkisi var. Emlakjet verilerine göre, kiralık daire aramalarında Bahçelievler’i sırayla Fatih, Kartal, Şişli, Maltepe ve Üsküdar-Kadıköy ve Küçükçekmece takip ediyor” dedi.

Kunter, bu yıl öğrencilerin Bahçelievler, Fatih, Maltepe, Kartal ve Avcılar gibi ulaşım imkânı olan ve daha uygun kira bulabildikleri ilçelere yönelmesinde merkezdeki yüksek kiralar kadar son dönemde ekonominin izlediği seyir ile doğalgaz ve elektriğe gelen yüzde 9’luk zammın payının büyük olduğunu da sözlerine ekledi.

Üniversitelerin arama yaptıkları ilçeler ve Emlakjetteki ortalama metrekare ilan değerleri

Beşiktaş 3 bin TL

Sarıyer 2 bin 750 TL

Bakırköy 2 bin 950 TL

Şişli 2 bin 650 TL

Kadıköy 2 bin 400 TL

Beyoğlu 3 bin 100 TL

Fatih bin 900 TL

Üsküdar 2 bin 100 TL

Zeytinburnu 2 bin  TL

Ataşehir bin 875 TL

Maltepe bin 650 TL

Beykoz bin 950 TL

Bahçelievler bin 450 TL

Kartal bin 550 TL

Küçükçekmece bin 675 TL

Yakınında Ara ile öğrenciler en çok bu üniversitelere yakın evleri aradı

Üniversite öğrencileri için kiralık daire aramasında ulaşım imkanları ve uygun fiyat iki önemli kriter. Özellikle metro ve metrobüsle ulaşılabilecek kampüsler, en çok aranan lokasyonlar... Burada 2018'in ilk yarısında kullanımını ikiye katlayan ve Emlakjet’in sektöre getirdiği en önemli yenilik olan ‘Yakınında Ara’ özelliği, öğrencilere önemli bir rehber oldu. Bu özellik, karmaşık arama sürecini tek adıma indirerek hızlı, kolay ve keyifli bir konut arama deneyimi sunuyor olup, arama kutusuna istenilen okulun ya da hastane, metro durağı, AVM gibi merkezlerin ismini yazarak en yakın ilanlara da ulaşılabiliyor. Öğrenciler aradıkları evle ilgili pek çok seçeneği nokta atışı bulabiliyor.

Öğrencilerin Emlakjet’te ‘yakınında’ en çok ev aradığı üniversiteler ise şöyle:

•İstanbul Üniversitesi - Avcılar Kampüsü

•Marmara Üniversitesi - Göztepe Yerleşkesi

•İzmir Ekonomi Üniversitesi

•Mersin Üniversitesi

•Akdeniz Üniversitesi

•Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü

•Mersin Üniversitesi

•Dokuz Eylül Üniversitesi - Tınaztepe Yerleşkesi

•İTÜ Taşkışla Kampüsü

•Bilgi Üniversitesi

•Ege Üniversitesi

•Bahçeşehir Üniversitesi

•Boğaziçi Üniversitesi Hisarüstü Metro İstasyonu