18 / 08 / 2022

Onikişubat'a 400 milyon liralık fuar alanı!

Onikişubat'a 400 milyon liralık fuar alanı!

Kahramanmaraş’ın 415 bin nüfuslu ilçe belediyesi Onikişubat'ta yaklaşık 400 milyon liralık fuar alanı yatırımının yapılacağı açıklandı. Onikişubat, 2023’te Expo’yu düzenlemeye hak kazandı.Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçe belediyesi tarafından 760 bin metrekarelik alana dev fuar alanı kuruluyor. Expo’yu düzenlemeye hak kazanan Onikişubat Belediyesi, 400 milyon liralık yatırımın yapılacağı alanda çalışmalara başladı.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, çalışmaların devam ettiği alanda inşaat sürecinin gelecek yılın Nisan ayında bitmesi planlanıyor. Expo yılı içinde 2 milyon kişinin ziyaret etmesi beklenen Expo’nun ana teması ise ‘Doğa dostu şehir ve duyarlılık’ olacak. Fuar alanına yaklaşık 2 milyon ziyaretçi gelmesi bekleniyor. 

Ülke bahçeleri kurulacak alan içerisinde 68 bin metrekare büyüklüğünde bir havuz, aquapark, hobi evleri, düğün salonu, yürüyüş yolları, kültür merkezi, kafeler, salonlar, 60 metrelik expo kulesi bulunacak. 

Expo 2023’ün tanıtımı için Onikişubat Belediyesi tarafından organizasyon düzenlendi. Düzenlenen toplantıya, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletveki Mahir Ünal, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan katıldı. 

Oganizasyona 2 milyon kişinin katılmasını beklediklerini belirten Bakan Bekir Pakdemirli, “40’tan fazla ülkeden yatırımcı ve turist Kahramanmaraş’a gelecek. İzmir’in 2015’te Expo’yu alabilmesi için canla başla çalışan biri olarak Expo sürecinin nasıl zor olduğunu iyi biliyorum. Bu süreçte emeği olanlara teşekkür ediyorum. Expo Kahramanmaraş’a saygınlık ve değer kazandıracak. İlimiz dünyaya açılacak ve gelişme imkanı bulacak. Kültürel ve tarihsel varlıklarını tanıtabilecek” açıklamasında bulundu.

Expo’yu düzenlemeye hak kazanmanın öenmini anlatan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Burayı bir yaşam alanı yapmak istiyoruz. Antalya daha önce Expo düzenledi. Ancak burası bir yaşam olanı olmadı. Bu alanı Expo’ya başvurmadan önce yapmaya başlamıştık. 300 milyon liralık yatırımın 100 milyon lirasını belediye olarak yapıyoruz. 200 milyon liralık kısmı ise özel sektörce yap-işlet-devret modeli gerçekleştirildi. Expo’yu almamızla beraber 100 milyon liralık yatırımın daha yapılması gerekecek. Böylece yatırım bedeli 400 milyon liraya çıkacak. Yatırımın kalan kısmında Tarım ve Orman Bakanlığı destek olacak. Expo bittikten sonra da alanımız 365 gün yaşayacak” diye konuştu. Belediyelerinin 2014’te kurulduğuna dikkat çeken Mahçiçek, “4.5 önce bu alanın çalışmalarına başladık. Kaynağımızı kendimiz yarattık. Expo oylaması sırasında aleyhte tek bir oy kullanılmadan hak kazandık” ifadelerini kullandı.