Ordu Küçük Sanayi Sitesi'nde kentsel dönüşüm başlıyor!

Ordu Küçük Sanayi Sitesi'nde kentsel dönüşüm başlıyor!Ordu Büyükşehir Belediyesi, şehrin mimarisi, dokusu ve görsel estetiğinin sistematik bir şekilde gerçekleşmesi amacıyla Küçük Sanayi Sitesi'nde kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatıyor.  


Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in, görsel estetiğinin iyileştirilmesi amacıyla başlatılması talimatı verdiği ‘Kentsel Dönüşüm’  çalışmaları yakın zamanda hayata geçiyor.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; Ekim ayı sonunda yeni terminal binasının hizmete girmesiyle boşta kalacak olan eski otogar ve çevresindeki eski sanayi sitesini içine alan alanda kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor. Kentsel dönüşüm ile ilgili ilk örnek projenin başlayacağı alan hakkında bilgi veren Ordu Büyükşehir Belediyesinin Kentsel Dönüşüm Danışmanı Mimar Nihat Şen, Ordu’nun kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Kentsel dönüşümün sağlıksız yaşam alanlarını sağlıklı yaşam alanlarına dönüştürdüğünü belirten Şen, “Vatandaşlara hizmet etmek için belediyelerin kentsel dönüşüm çalışmasını başarıyla hayata geçirmesi gerekiyor. Kentsel dönüşümü hayata geçirmeden toplumsal uzlaşı ile yapılmasına inandık ve çeşitli kurumlarla koordinasyon toplantısı yaptık. Tüm meslek odalarını, tüm siyasi partileri ziyaret ederek neye dikkat edeceğimizi, nasıl bir dönüşüm yapacağımızı anlattık. Basına bilgilendirme yaptık. Süreç içerisinde vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda toplumun da kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu gördük” açıklamasında bulundu.

Ordu Küçük Sanayi Sitesi

Kentsel dönüşüm çalışmaları içerisinde esnafın iş kaybı olmayacağını  vurgulayan Şen, “Talepler doğrultusunda çalışmalarımıza Yeni Mahalle’den başlıyoruz. Bu alanda bulunan 308 mülkiyet sahibinin yüzde 86’sıyla birebir görüşerek kentsel dönüşümü anlattık. Neye ihtiyaç duyduklarını konuştuk ve eksiklikleri not ettik. İş kaybı yaşatmayacağımız sanayi esnafının yüzde 76’sıyla uzlaşmaya vardık. Esnafımız mevcut hakları neyse bedelsiz bunu alacak ve inşaat süresi boyunca onlara kira yardımı yapılacak. Finansını kendi içerisinden çıkaracak bir projeyi Ordu’da uygulamak istiyoruz. Ay sonunda otogar yeni yerine taşınıyor. Akabinde küçük sanayi sitesinde çalışmalara başlayacak ve 3-4 ay gibi bir sürede bitireceğiz” dedi

Yeni Ordu Stadı'nın inşaatında son durum ne?