Ordu'da OSB'lerde istihdam hedefi 30 bin!

Ordu'da OSB'lerde istihdam hedefi 30 bin!

Ordu'da yeni kurulacak 3 organize sanayi bölgesiyle istihdam sayısı 30 bine çıkacak.


 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, faaliyette bulunan iki organize sanayi bölgesinde (OSB) 7 bin kişinin istihdam edildiği Ordu'da kurulacak olan 3 yeni OSB için kamulaştırma çalışmaları devam ediyor.

Altınordu ilçesindeki Ordu OSB'de 14 firma yaklaşık 3 bin işçisiyle faaliyet gösterirken, Fats OSB'de ise 30 firma yaklaşık 4 bin işçiye istihdam sağlıyor.

İçerisinde fındık kırma fabrikası, tekstil, ağaç, plastik, maden sanayi, beton ürünleri ve gıda sanayisi gibi işletmeler yer alan OSB'ler, kentte işsizliğin azalmasına önemli katkıda bulunuyor.

Vali Seddar Yavuz, Anadolu Ajansı muhabirine, hükümetin özellikle sanayileşme, üretim ve reel sektöre verdiği değerin bir göstergesi olarak il genelinde 3 OSB daha kurulması için çalışma başlatıldığını belirtti.

Yeni kurulacak olan OSB'ler için kamulaştırma işlemlerinin devam ettiğini belirten Vali Yavuz, şu an itibarıyla yaklaşık 22 milyon TL kamulaştırma bedelinin mülk sahiplerine ödendiğini, kalan ödemelerin yapılması için ilgili bakanlıklarla görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Yavuz, özellikle göçün önlenmesi ve nitelikli göçün Ordu'ya gelmesi bakımından kurulması planlanan üç OSB'de yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını belirterek, "Şu anda faaliyet gösteren OSB'lerde 7 bin kişi çalışıyor. Yeni kurulacak OSB'lerle 22 bin istihdama ulaşacağız." diye konuştu.

Bu rakamla yetinmeyeceklerini, hedeflerinin kısa sürede 30 bin kişinin çalışabileceği OSB'leri hayata geçirmek olduğunu söyleyen Yavuz, bunu gerçekleştirmek için yoğun mesai harcadıklarını kaydetti.

Yavuz, minimum 30 bin kişinin OSB'de çalıştığı bir şehir planladıklarını belirterek  "Yeni OSB'leri bitirdiğimizde, süratle bu şehirde yatırım yapmak üzere yatırımcıları bekliyoruz çünkü yatırımcıya cazip gelecek ciddi avantajlar sunuyoruz." dedi.

Ordu'nun coğrafi konumu itibarıyla kıymeti artan bir şehir olduğunu söyleyen çizen Vali Yavuz, kurulacak yeni OSB'lerle kentteki ihracat rakamlarının da ciddi oranda artacağını belirtti.

Yavuz, özellikle Ordu-Giresun Havalimanı ve Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun bölgede bulunmasının avantajını yaşayacaklarını da söyledi.

Vali Yavuz, kurulacak olan yeni OSB'lerle Ordu'nun geleceğini çok parlak gördüklerini de sözlerine ekledi.

İstihdam sayısı her geçen yıl artıyor


Ordu'nun Altınordu ilçesindeki Ordu Organize Sanayi Bölgesi'nin Müdürü Olgun Topkaya ise faaliyetlerine devam eden OSB'de 74 sanayi parseli üzerinde, 62 firmanın faaliyet gösterdiğini belirterek, bu firmalarda 3 bin kişinin istihdam edildiğini belirtti.

Her geçen sene istihdam sayısında önemli derecede artış yaşandığını söyleyen Topkaya, "Organize sanayi bölgemizde gıda fabrikaları dışında mobilya ve inşaat malzemeleri, plastik sanayi, tekstil ve tekstil yıkama, makine imalatçıları, beton ve beton ürünleri, temizlik malzemeleri ve petrol ürünleri sanayi olarak çeşitli firmalar faaliyet göstermektedir. Hedefimiz bu OSB'de 6 bin kişiye istihdam sağlamak." diye konuştu.