Ortadoğulu Avrupa vatandaşları Marmaris'ten ev alıyor!

Ortadoğulu Avrupa vatandaşları Marmaris'ten ev alıyor!Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural, son yıllarda Avrupa'da artan İslam karşıtlığı nedeniyle bu ülkelerde yaşayan Ortadoğu kökenli vatandaşların konut için Türkiye'yi tercih ettiğini söyledi.


Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural, son yıllarda Avrupa'da artan İslam karşıtlığı nedeniyle buralarda yaşayan Ortadoğu kökenli vatandaşların konut için Türkiye'yi tercih ettiğini bildirdi.


Soyvural, Avrupa vatandaşlarının 5 yıl öncesine kadar Marmaris'e ciddi talepleri olduğunu ve önemli mülkler edindiklerini söyledi.


Son bir yıl içerisinde Marmaris'teki Avrupalı vatandaşların mülklerini sattığını ancak bunların yerini Ortadoğu kökenli Avrupalı vatandaşların aldığını vurgulayan Soyvural, son seçimlerin sonuçlarıyla birlikte emlak piyasasının canlandığını kaydetti.


"Avrupalılar gidiyor, Ortadoğulu Avrupalılar geliyor"


Soyvural, 11 Eylül saldırıları ve son yıllarda İslam karşıtlığının artmasının emlak sektörünü şekillendirdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:


"Bunun da sosyolojik bir nedeni var. Avrupa'da İslam karşıtlığı artınca ülkesine yatırım yapmak istemeyen Türkiye'de rahat edebileceği düşüncesiyle Ortadoğu kökenliler mülk ediniyor. Son bir yılda mülk alan Avrupalıların yüzde 80'i Ürdün, Suriye, Mısır, Lübnan, Irak, İran başta olmak üzere Ortadoğu kökenli Avrupa vatandaşları. Son bir yılda Marmaris'ten yabancıların konutlarını satıp gittiklerini ancak onların yerine büyük yabancı yatırımcıların geldiklerini görüyoruz. Büyük yatırımcılar Marmaris'te otel, büyük arsalar, koylar, marinalar alıyorlar. Konut sahipleri konutlarını satarken büyük yatırımcılar da büyük yatırım yapıyorlar."


Yat sahibi Ruslar da Marmaris'i tercih ediyor


Marmaris bölgesinden mülk alanların hemen hemen her milletten olduğu dile getiren Soyvural, "Bölgemizde belli bir ülke ya da ülkeler vatandaşı mülk almıyor. Marmaris'te her ülkeden insan mülk ediniyor. Bir ülke ağırlıklı değiliz. ABD dahil her ülkeden mülk edinen bulmak mümkün. Son bir yılda Antalya'dan sıkılan Ruslar, yat sahipleri ve belli bir ekonomik güce sahip Rusların ilgi odağı oldu Marmaris. Koyların çok sayıda olması ve güzel olması Rusların bölgemize daha çok gelmesine neden oldu" diye konuştu.


AA
Haber Yeni Yüzyıl Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural, son yıllarda Avrupa'da artan İslam karşıtlığı nedeniyle buralarda yaşayan Ortadoğu kökenli vatandaşların konut için Türkiye'yi tercih ettiğini söyledi. Son bir yıl içerisinde Marmaris'teki Avrupalı vatandaşların mülklerini sattığını ancak bunların yerini Ortadoğu kökenli Avrupalı vatandaşların aldığını vurgulayan Soyvural, son seçimlerin sonuçlarıyla birlikte emlak piyasasının canlanluultal w dığını kaydetti. Soyvural, 11 Eylül saldırıları ve son yıllarda İslam karşıtlığının artmasının emlak sektörünü şekillendirdiğine dikkati çekti. 


Otel, koy, morina alan da var 

Soyvural, şöyle devam etti: "Bunun da sosyolojik bir nedeni var. Avrupa'da İslam karşıtlığı artınca ülkesine yatırım yapmak istemeyen Türkiye'de rahat edebileceği düşüncesiyle Ortadoğu kökenliler mülk ediniyor. Son bir yılda İlli mülk alan Avrupalıların yüzde 80'i Ürdün, Suriye, Mısır, Lübnan, Irak, İran başta olmak üzere Ortadoğu kökenli Avrupa vatandaşları. Son bir yılda Marmaris'ten yabancıların konutlarını satıp gittiklerini ancak onların yerine büyük yabancı yatırımcıların geldiklerini görüyoruz. 

Büyük yatırımcılar Marmaris'te otel, büyük arsalar, koylar, marinalar alıyorlar. Konut sahipleri konutlarını satarken büyük yatırımcılar da büyük yatırım yapıyorlar." Yeni YüzyılHaber Habertürk Gazetesi'nde şöyle yer aldı;

Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural, Marmaris'te turizm sezonunun kötü gidişi nedeniyle turistlik işletmelerin yüzde 70'inin satılığa çıkarıldığını ancak turistlik otellere alıcı talebinin çok az olduğunu açıkladı. GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise bölgede geçen yıllara göre satılık otel sayısında artış yaşandığını, bunun sebebinin de turizmcinin kredilerini ödeyemez hale gelmesinden kaynaklandığını belirtti.

Turizm sektöründe sezon yaklaştıkça endişeler artmaya başladı. Rusya ile yaşanan kriz ve Avrupa pazarındaki payın düşmesiyle krize giren sektörde, sezonun yaklaşmasıyla birlikte satılık tesis sayısının artmasından endişe ediliyor. Buna göre satılık tesis sayısının, mayıs ve haziran aylarında iki katına çıkacağı tahmin edilirken, turizmciler sektördeki kötü gidişatın geri dönülmez bir noktaya geldiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural, ilçede son 3 yılda kötüye giden turizm sezonu nedeniyle otellerin yüzde 70'ine yakınının satılığa çıkartıldığını söyledi. Soyvural sözlerini şöyle sürdürdü: "Maalesef turizm sezonu iyi bir yönde ilerlemiyor. Turizmciler bu kötü durumdan olumsuz etkilenecek. Kimse zarar edeceği bir mülki elinde tutmak istemez. Çünkü turizm yatırımları büyük yatırımlar. Büyük yatırım yapan turizmci de o yıl için kar elde etmek ister. Ancak kötü geçecek turizm sezonu nedeniyle otel işletmecileri tesisleri ellerinden çıkartmaya çalışıyor. Ve bu sayı son 11 senden gittikçe artıyor. Turizm artık cazibesini yitiriyor.Eskiden sektör kendini 10 yılda amorti ediyorken gelinen bu noktada biz 15 hatta 20 yıla da razıyız. Fakat şimdiki turizm yatırımları kendini bu söz konusu zaman diliminde bile amorti edemiyor. Bundan dolayı profesyonel düşünen turizm şirketleri otellerini satışa koymaya başladı. Marmaris'te satılık otel sayısı fiyatına göre yüzde 70 diyebiliriz. Bölgede son 3 yılın turizm açısından kötü gitmesi sektörü iyice umutsuzluğa sürükledi. Hükümet bir turizm eylem planı açıkladı. Ancak açıklanan paket sadece büyük işletmeleri ilgilendiriyor."


"SATILIK TESİSLERE TALEP YOK"

Soyvural satılık otel sayısının çok olduğunu ancak yatırımcıların ilgisini çekmediğini belirtti. Soyvural sözlerini şöyle sürdürdü: "Otellerini elden çıkaramayan işletmeciler belki banka kredilerini de ödeyemeyecekler. Bu yüzden bankalarında bu sezon soğukkanlı olması lazım. Turizmcilerin kredi borçlarını yapılandırılması lazım. Ve kesinlikle yerli turistlerimizin tatil için yurt dışına değil kendi ülkelerini tercih etmeleri gerektiğine inanıyorum."


GETOB: "SATILIK TESİS SAYISI ÇOĞALABİLİR"

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bülbüloğlu, turizm sezonundaki kötü gidişin mayıs ve haziran aylarında satılık tesis sayısını iki katına çıkarabileceğini söyledi. Marmaris'te satılık otel sayısındaki iddia edilen yüzde 70'lik rakamın çok ciddi bir oran olduğunu kaydeden Bülbüloğlu, bu sene çok sıkıntılı bir sezon geçirileceğini ifade etti. 2014 turizm sezonun da zor geçirildiğini ifade eden Bülbüloğlu, otelcilerin para kazanamadığını ileri sürdü. Sektörün yüksek miktarlarda çekilen kredilerle turizme yatırım yapması sayesinde dünya turizminde üst sıralara gelindiğine dikkat çeken Bülent Bülbüloğlu, kara geçemeyen tesislerin çekilen bu kredileri ödeyemeyeceği için otellerini satılığa çıkarmak zorunda kalacağını vurguladı.

Habertürk