OSB'lerde yatırım yapacaklara bedelsiz arsa müjdesi!

OSB'lerde yatırım yapacaklara bedelsiz arsa müjdesi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sanayici KOBİ ve girişimciler için 16 maddelik yeni bir destek paketi açıkladı. Buna göre KOSGEB kredileri 2019 yılına kadar ertelenirken vadesi geçmiş borçlar yapılandırılacak. 


Güneş Gazetesi'nde yer alan habere göre; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kurban Bayramı öncesinde sanayiciler, KOBİ'ler ve girişimciler için 16 maddelik destek ve  önlem paketini açıklayarak, “Sanayinin ara malı ithalatını oluşturan 2 bin 739 ürün grubu incelendi. Buna göre, minimum 30 milyar dolarlık ithalata karşılık gelen öncelikli ürün gruplarının yerlileştirilmesi çalışmaları başlatılacak” ifadesini kullandı. 


GİRİŞİMCİNİN YÜKÜ HAFİFLEYECEK 

Sanayi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'ye yönelik ekonomik saldırılar karşısında sanayiciler, KOBİ'ler ve teknoloji girişimcilerinin üzerindeki yükü hafifletmek ve bu süreçten güçlenerek çıkmalarını sağlamak amacıyla harekete geçildiği belirtildi. Sanayi Bakanı Varank'ın duyurduğu destek ve önlem paketi şöyle: 

-Minimum 30 milyar dolarlık ithalata karşılık gelen öncelikli ürün gruplarının yerlileştirilmesi çalışmaları başlatılacak.  

-Sanayi işbirliği projelerinin etkin bir şekilde uygulanması kamu ihalelerinde yenilik, yerlileştirme ve teknoloji transferini sağlayacak, destek ve takip mekanizması oluşturulacak. 

 

YATIRIMCIYA BEDELSİZ ARSA 

-Organize sanayi bölgelerinde (OSB) bedelsiz arsa tahsisi, OSB'lerde yatırım yapacaklar için bedelsiz arsa tahsisi uygulamasının kapsamı genişletilecek. 

-Kalkınma ajansları üzerinden yaklaşık bin 500 projeye 500 milyon lira destek sağlanacak. 

-Teknoloji geliştirme bölgelerine yıl sonuna kadar, toplam 100 milyon lira destek verilecek. 

-Reel sektörün rekabet ve yenilikçilik kabiliyetinin artırılması kapsamında, yaratıcı sektörler ve girişimcilik alanlarında 60 milyon euro'luk fon yatırımcıların hizmetine sunulacak. 

-TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı'nda yer alan 500 bin lira proje bütçesinin üst sınırı 600 bin liraya çıkarılacak.  


300 BİN LİRA İHRACAT DESTEĞİ

-Paketle KOSGEB alacaklarına 2019 yılına kadar erteleme gelecek 

-Yatırım teşvik belgesi başvuru ücreti kaldırılacak 

-Temel bilimler mezunlarına istihdam desteği sağlanacak 

-Tekno girişimcilere desteğin üst sınırı 200 bin TL'ye yükseltilecek 

-Dış pazarlara açılan KOBİ'lere 300 bin TL ihracat desteği verilecek 

-TSE hizmet ücretlerine yüzde 25 indirim yapılacak. 

-Vadesi geçmiş ve icra takibi başlatılan TSE alacakları yeniden yapılandırılacak. 

-Patent, marka, tasarım başvuru ve tescil ücretlerinde yüzde 25 indirim yapılacak 

-Patent, marka ve tasarımla ilgili gecikme cezaları affedilecek, teknoloji geliştirme bölgelerine 100 milyon TL'lik destek sağlanacak.