Osmangazi Belediyesi kamulaştırmada lider!

Osmangazi Belediyesi kamulaştırmada lider!Osmangazi Belediyesi, 2017 yılında yaptığı yatırımlar için toplam 39 bin 668 metrekarelik bir alan kamulaştırdı. Belediye tarafından yapılan kamulaştırmalar için hak sahiplerine toplam 48 milyon 42 bin TL ödendi.


 

Bursa Osmangazi'deki sıkışık ve plansız yapılaşmadan dolayı yeni yollar ve meydanlar açmak, yeşil alanları artırmak, ilçeye spor tesisleri kazandırmak, kentsel dönüşüm-gelişim alanları oluşturmak, arkeolojik kazılar için uygun alan hazırlamak, çıkmaz sokakları çıkar hale getirmek adına gereken alanları kamulaştırma yapan Osmangazi Belediyesi, 2017'de 39 bin 668 metrekarelik alanı istimlak etti.

 

Osmangazi Belediyesi2nde yer alan habere göre, Hem hizmet ve yatırımların gerçekleştirilebilmesi hem de Osmangazi'ye değer kazandırılması için Osmangazi Belediyesi tarafından satın alınan gayrimenkullere toplam 48 milyon 42 bin TL'lik ödeme yapıldı. Bu kamulaştırma rakamı ile Osmangazi Belediyesi, Bursa’da hizmet üretmek adına en fazla kamulaştırma bedeli ödeyen ilçe oldu.

Kent Meydanı İçin 120 Milyon

Osmangazi Belediyesi, en fazla kamulaştırmayı Bursa’ya gerçek meydanını kazandıracak olan Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi için yaptı. Kent Meydanı projesinin startının verildiği 2011'den bu yana bölgedeki binaların yüzde 95’i kamulaştırıldı. Bugüne kadar Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında gerçekleştirilen kamulaştırmalara yaklaşık 120 milyon lira ödendi.

 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar konuyla ilgili olarak, “Projelerimizi hayata geçirirken alan bulmakta büyük sıkıntı yaşıyoruz. Maliyeti çok yüksek olsa da, bu engelleri kamulaştırma yaparak aşıyoruz. Öyle ki, bazı yatırımlarımızın kamulaştırma bedeli, yapım maliyetinden çok daha fazla oluyor. İnşaat bedelinden 5-10 katı fazla bedel ödediğimiz projelerimizin maliyeti de artıyor. Bu yönüyle bakıldığında Osmangazi, Bursa’da hizmetin en pahalı üretildiği şehir. Osmangazi’yi daha modern ve yaşanabilir hale getirmek için yatırımlarımız son sürat devam edecek” dedi.