Osmangazi Soğanlı'da kentsel dönüşüm başladı!

Osmangazi Soğanlı'da kentsel dönüşüm başladı!Dündar'ın, Bursa'nın yapılaşma sorununa çözüm üretmek ve modern yaşam alanları oluşturmak düşüncesinden hareketle başlattığı Kentsel Dönüşüm hamlesinin ilk ayağı olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesinde ilk harç döküldü.


Osmangazi Belediye Başkan Mustafa Dündar'ın, Bursa'nın yapılaşma sorununa çözüm üretmek, tarihi değerlerini koruyarak yeni ve modern yaşam alanları oluşturmak düşüncesinden hareketle başlattığı Kentsel Dönüşüm hamlesinin ilk ayağı olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesinde ilk harç döküldü. Temel atma törenine, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Osmangazi Kaymakamı Enver Ünlü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürü Eyüp Gül, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı. 

Göreve geldiği ilk günden itibaren sağlıklı, modern ve yaşanabilir bir şehir inşa etmek için kolları sıvayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, törende yaptığı konuşmada, kentsel yenileme ve dönüşüm çalışmalarına esas teşkil edecek yaklaşım ve modellemeleri belirlemek için Nisan 2011 'de "Şehircilik Akademisi'ni kurup, Türkiye'nin Master Plan hazırlayan ilk ve tek belediyesi olduklarını söyledi. Başkan Dündar, Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesinin, Bursa'da kentsel dönüşümün fitilini ateşleyecek öncü ve örnek bir proje olduğunu ifade etti. 


"ZİHİNLERDEKİ DÖNÜŞÜMÜ DE GERÇEKLEŞTİRDİK"

Osmangazi'nin son 50 yıldır yaşanan göçten en fazla etkilenen ilçe olduğunu dile getiren Başkan Dündar, Osmangazi'nin çarpık ve plansız yapılaşmadan en yoğun yaşandığı ilçe olduğunu, kaçak ve plansız yapılaşmanın sebep olduğu sıkıntıları ortadan kaldırmak için 2012'de Master Plan hazırlayarak Kentsel Dönüşüm adına en önemli adımı attıklarını kaydetti. Başkan Dündar, "İlçenin toprak yapısı, mevcut bina stokları, afet riskine dayanıksız binaları, sosyal doku analizlerini yaparak, izlenecek yol ve müdahale şekillerini belirledik. Şehircilik Akademisinin öncülüğünde hazırlanan Kentsel Dönüşüm Projelerinin mimari planlarını, felsefesini, sosyolojik ve psikolojik boyutlarını enine boyuna ortaya koyarak, yapılan çalışmaları da vatandaşlarla bire bir paylaşarak, bir yandan da 'Zihinlerdeki Dönüşümü gerçekleştirdik" dedi. 


"10 FARKLI NOKTA DA KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPACAĞIZ"

Bursa'nın dönüşümüne öncülük edecek Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nin dışında, Kent Meydanı Kentsel Tasarım Projesi, Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi, Hisar Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Restorasyon projeleri gibi, şehrin 10 farklı noktasında Kentsel Dönüşüm projeleri geliştirdiklerini söyleyen Başkan Dündar, "Bursa'yı çarpık ve plansız yapılaşmadan dolayı oluşan kötü görüntüden kurtaracak en önemli adımlardan birisi olacaktır dedi. Diriliş Postası