Osmaniye'deki tarihi Ala Cami 96 yıl sonra açıldı!

Osmaniye'deki tarihi Ala Cami 96 yıl sonra açıldı!Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yer alan tarihi Ala Cami, gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarından sonra ibadete açıldı.


Osmaniye Kadirli'de yaklaşık 1800 yıllık tarihinde önce manastır, sonra kilise, daha sonra ise cami olarak hizmet veren tarihi Ala Cami 1924 yılında ibadete uygun bulunmadığı için kapatıldı. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yaklaşık 2 yıl devam eden restorasyon çalışmalarının ardından Ala Cami bugün kılınan cuma namazıyla 96 sene sonra ibadete tekrar açıldı. 

Vali Erdinç Yılmaz, açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmada tarihi caminin cemaatine kavuştuğunu belirtti.

Güzel bir restorasyon yapıldığını dile getiren Yılmaz, "Allah hepimize burada güzel ibadetler yapmayı nasip etsin. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu da caminin, aslına uygun şekilde restore edildiğini söyleyerek, "Halkın hakkını teslim etmek bizim asli görevimizdir. Cami nasıl 1480-1490 yıllarında Dulkadiroğlu Beyliği zamanında cami olarak ibadete açıldıysa 96 yıl sonra yine insanlığın hizmetine sunduk." dedi.

Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Ümit Gökhan Çiçek ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, cami çevresindeki kazılarda önemli mozaikler ve yapı kalıntılarının gün yüzüne çıkarıldığını belirterek şöyle konuştu:

"Ortaya çıkan eserimiz, yalnızca cami ve ibadet yeri olarak düşünülmemeli. Kıymetli mozaikleri, arkeolojik alanı ve tarihi eser vasfı nedeniyle çevresinde yürüyüş ve gezinti yolları tasarlandı, mozaiklerin görülebileceği cam teras yapıldı. Caminin turizme kazandırılabilecek bir nokta olmasından dolayı çok mutluyuz."

Törenden sonra camide cuma namazı kılındı.