Otellerde pandemi sonrasında yabancı sermaye tehlikesi!

Otellerde pandemi sonrasında yabancı sermaye tehlikesi!Doğru zamanda doğru kapanmalar yapılmadığı için Türkiye'nin ismi turizm sektöründe yasaklı. Peki oteller bu durumdan nasıl etkilenecek? Borçları biriken turizm sektörünün oyuncuları yabancı sermayelerin mi olacak? İşte ayrıntılar...


Habertürk Gazetesi köşe yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde turizm sektörünü kaleme aldı.

İşte Fatih Altaylı'nın 'Bu anlayış ile Türkiye'nin varlıkları yabancılara geçer' başlıklı yazısı...

Turizm sektörü, Kovid-19 salgınının faturasını ağır bir şekilde ödüyor. 

Doğru zamanda doğru kapanmalar yapılmadığı için Türkiye'nin ismi yasak listesinde bulunuyor. Avrupalılar karantina sebebiyle, Ruslar yasak gerekçesiyle gelemiyorlar. En azından Temmuz ayına kadar böyle olacak.

Otellerde pandemi sonrasında yabancı sermaye tehlikesi! 

Bu durumun tek bir sonucu olabilir, turizm sektörünün batması. 

Nasıl ki, 2001 yılında yaşanan krizinde bankacılık sektörü yok pahasına yabancıların olduysa, 2021 krizinde de Türkiye’nin en büyük sektörü olan turizm sektörü yabancıların himayesine gider.

Onlarca yılın emeği, Türk halkının sermayesi olan turistik oteller; inşaat maliyetinden düşük bedellerle ya Arap yatırımcıların ya da Avrupa'daki turizm devlerinin olur. 

Otellerde pandemi sonrasında yabancı sermaye tehlikesi!

Yalnızca onlar değil, turizm operatörleri ve sektörün yan kuruluşları da aynı şekilde yabancıların eline geçer. 

Turizm sektörünün kredi borçlarının yasal bir düzenleme ile ertelenmesiyle, bankaların turizm sektöründe uyguladıkları haciz ve icra işlemlerinin belli bir süre için yasaklanmasıyla, kredi ertelemelerinden meydana gelecek maliyetin devlet tarafından üstlenilmesiyle turizm sektörü korumaya alınabilir. 

Otellerde pandemi sonrasında yabancı sermaye tehlikesi!

Aksi durumda Kovid-19 salgını bittiğinde tek bir yerli ve milli otelin kalmaz. Tamamının mülkiyeti yabancıların eline geçmiş olur. 

Oteller Körfez sermayelerinin olabilir!