12 / 08 / 2022

Otoyol A.Ş. işletmeleri için kira ödemiyor iddiası!

Otoyol A.Ş. işletmeleri için kira ödemiyor iddiası!

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu işleten ve devletten “Geçiş garantisi” alan Otoyol A.Ş.'nin kira ödemediği iddia edildi. Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu işleten ve devletten “Geçiş garantisi” alan Otoyol A.Ş.'nin kira ödemediği ileri sürüldü. Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Nurol İnşaat, Özaltın Holding, Astaldı, Makyol, Yüksel İnşaat ve Gökçay İnşaat tarafından işletilen Otoyol A.Ş.’nin, otoyolun başladığı Gebze’den İzmir’e kadar olan otoyol güzergahında kalan 25 benzin istasyon, 33 restoran ve 33 alışveriş merkezi için hazineye kira ödemediği iddia edildi. 

Otoyol A.Ş. işletmeleri için kira ödemiyor iddiası!

CHP Zonguldak Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Deniz Yavuzyılmaz, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu üzerindeki faaliyette bulunan işletmelerin, hangi şirketler tarafından ne şekilde çalıştırıldığına ilişkin, cevaplanması istemiyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) İletişim Başkanlığı’na yazılı başvuru yaptı.

Otoyol A.Ş. işletmeleri için kira ödemiyor iddiası!

CİMER tarafından Yavuzyılmaz’a verilen cevaplarda, projenin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında ihale edilmediği belirtilerek, bu projenin, 3996 sayılı Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli çerçevesinde yapılması ile işletilmesi ve devri işine ait sözleşme imzalandığı ifade edildi. 

Uygulama Sözleşmesi kapsamında, işletmesi yapılan 33 adet hizmet tesisi mevcut olup, bunlardan 17’sinin İzmir-İstanbul, 16’sının da İstanbul-İzmir yönünde olduğu da kaydedildi. 

Tesislerin kimler tarafından işletildiği ve kira sözleşmelerinin hangi para cinsinden hangi tutarlarda yapıldığı ile ilgili soru ise, projenin "Yap-İşlet-Devret“ modeliyle ihale edildiğinden, sözleşme gereğince işletme hakkı sözleşme süreci ile sınırlı kalmak üzere görevli şirket Otoyol A.Ş’ye aittir" şeklinde yanıtlandı.

TCDD’ye ait binalardaki kiracı Bulgarlar kiralarını ödemiyor!