Özbekistan'da Türk Dili ve Kültürü Merkezi açıldı!

Özbekistan'da Türk Dili ve Kültürü Merkezi açıldı!Özbekistan'daki Alişir Nevai Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi'nde Türkiye'nin Taşkent Büyükelçiliği tarafından donatılan Türk Dili ve Kültürü Merkezi hizmete açıldı.


Özbekistan'daki Alişir Nevai Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi'nde Türkiye'nin Taşkent Büyükelçiliği tarafından donatılan Türk Dili ve Kültürü Merkezi hizmete açıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre açılış törenine Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, TİKA Taşkent Program Koordinatörü Ali İhsan Çağlar, büyükelçilik mensupları, üniversite öğrencileri ve öğretim görevlileri ile çok sayıda davetli katılım gösterdi. Törende, Taşkent Büyükelçiliği tarafından mobilya ve diğer cihazlarla donatılan merkezin kurdelesini Büyükelçi Er ile Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şuhrat Siraciddinov kesti.

Açılışta konuşan Siraciddinov, Özbekistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeni döneme girdiğini vurgulayarak, amaçlarının iki ülke üniversiteleri ve bilim adamları arasındaki ilişkilerin de gelişmesine katkı sağlamak olduğunun altını çizdi.

Bir süre iki ülke arasında soğuk dönemin yaşandığını ve bu dönemde iki ülke üniversiteleri ve bilim adamları arasındaki ilişkilerde de kopukluğun neden olduğunu söyleyen Siraciddinov, üniversitede Türk Dili ve Kültürü Merkezini kurarak artık bu kopukluğu gidermek ve iki ülke bilim adamları arasında adeta bir köprü kurmak istediklerini ifade etti.

Merkezin donatılmasından dolayı Türk tarafına teşekkür eden Siraciddinov, "Bu merkez, bu tür çalışmalar için sağlam bir altyapı olacaktır. Her zaman Türk bilim adamı ve öğretmenlerini burada görmek isteriz. Burası Türkiye'nin bir parçası olacaktır." açıklamasında bulundu.