17 / 08 / 2022

Özdemir Erdoğan: Uluslararasında bizi temsil edecek güzel bir yapı!

Özdemir Erdoğan: Uluslararasında bizi temsil edecek güzel bir yapı!

Yeni AKM projesi kültür sanat dünyasından beğeni topladı. Sanatçı Özdemir Erdoğan yeni AKM projesi ile ilgili yaptığı açıklamada "Gerçekten uluslararası alanda bizi gururla temsil edecek güzel bir yapı." dediCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtımı gerçekleştirilen Yeni AKM projesi kültür sanat dünyasından beğeni topladı.

 

Özdemir Erdoğan: Uluslararasında bizi temsil edecek güzel bir yapı!

 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdürü Görgün Taner, İstanbul'un AKM gibi nitelikli, kültür ve sanat etkinlikleri için tasarlanmış mekanlara çok ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

 


Teknik donanımıyla opera, bale gibi sahne sanatlarının tüm ihtiyaçlarını karşılayan, mimarisiyle kente değer katan  kültür merkezlerinin varlığı İstanbul'un kültür sanat yaşamını zenginleştirdiğini vurgulayan Taner, "On yıldır özlemini çektiğimiz AKM'nin Murat Tabanlıoğlu'nun deneyimiyle yeniden İstanbul'a kazandırılması çok sevindirici. Artık mimariden öteye bakmak ve dünyanın lider kültür merkezi ve konser salonlarının içerik ve yönetim biçimlerini incelemek gerektiğini düşünüyorum. Bu merkez kime bağlı olacak, nasıl yönetilecek, tüm sahne sanatlarını içeren, dünyadaki örnekleriyle yarışan en üst seviyede bir programı nasıl oluşturacak, nasıl fonlanacak gibi konuların konuşulması gerekiyor. Çağdaş bir yönetim anlayışıyla her açıdan sürdürülebilir bir yapı kurulması ve Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sanatçı ve orkestralarının AKM'de sahne alması en büyük dileğimiz." dedi. 

 

Özdemir Erdoğan: Uluslararasında bizi temsil edecek güzel bir yapı!


Sanatçı Özdemir Erdoğan ise AKM projesiyle ilgili "Gerçekten uluslararası alanda bizi gururla temsil edecek güzel bir yapı." dedi.

 

Yeni binanın olağanüstü bir yapı olduğunu dile getiren Erdoğan, "Yandıktan ve tamir edildikten sonraki AKM'nin akustiği çok kötüydü. Umuyorum ki burada esas opera salonunun akustiği başarılı olur. Bu kadar teferruat göz önünde bulundurulduğuna göre bu da göz önünde bulundurulur. Sanatçıların çalışma odalarında da sesler birbirine karışıyordu. Umuyorum bu da yenilenecektir." diye konuştu.

 

Teferruatlı güzel bir proje

 

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti "Parkından, restoranına, Taksim'i tamamlayan bütünlüğüne, otoparka kadar son derece kapsamlı ve teferruatlı güzel bir proje olduğuna inanıyorum. Yapanlara Allah sağlık, sıhhat ve afiyet versin. Bu çalışmalara da inşallah devam fırsatı olsun. Türkiye bunlarla büyüyor. Kafada büyümek önemli. Cumhurbaşkanımız, bizi büyük düşünmeye ve büyük işler başarmaya alıştırıyor. "