15 / 08 / 2022

Pakistanlılar Lahor'un İstanbul gibi tertemiz olmasını istiyor!

Pakistanlılar Lahor'un İstanbul gibi tertemiz olmasını istiyor!

Pakistan'ın Pencap eyaleti Başbakanı şžahbaz şžerif, Lahor'un çöplerini temizleyecek araçları incelediPakistan'ın Pencap eyaleti Başbakanı şžahbaz şžerif, Lahor'un çöplerini temizleyecek araçları inceledi. Temizlik aracının direksiyonuna geçen Başbakan şžerif, 'Lahor'u İstanbul gibi tertemiz yapın' dedi.

Pakistan'ın Lahor kentinin çöp ve katı atık ihalesini kazanan Albayrak Holding, temizlik araçlarından 44 tanesini önümüzdeki günlerde Pakistan'a gönderecek. Pakistan'a deniz yolu ile gönderilecek ilk parti temizlik araçları arasında 3 kepçe, 20 çöp aracı, 8 mini danper, 8 azura, 7 arazöz ve 3 danperli dorse bulunuyor.

BAşžBAKAN'DAN İNCELEME

Pencap eyaleti Başbakanı şžahbaz şžerif ile Başbakan Yardımcısı Hacı Ahmet Hasan ile 12 bakanlık müsteşarı dün Küçükköy'deki Albayrak Spor Kompleksi'nde sergilenen temizlik araçlarını inceledi. Pakistan heyetini Küçükköy Spor Tesisleri'ne gelişinde Albayrak Holding Yönetim Kurulu üyeleri Nuri, Kazım ve Bayram Albayrak kitaplarla karşıladı.

ARAçLARI çOK BEĞENDİ

Pakistan heyeti Lahor'un temizliğinde kullanılacak araçları çok beğendi. Temizlik araçlarını tek tek inceleyen ve Albayrak Holding Yönetim Kurulu üyesi Bayram Albayrak'tan araçların özellikleri ile ilgili bilgi alan Pencap Başbakanı şžehbaz şžerif bir ara çöp toplama aracının direksiyonuna geçerek bir süre kullandı. şžerif, 'Sadece şehir merkezini değil, ara sokakları da temizlemenizi istiyorum. Lahor'u İstanbul gibi yapın' dedi. Temizlik araçlarının önünde toplu fotoğraf çektiren Lahor eyalet Başbakanı şžerif, araçlarda İngilizce olarak yazılı olan 'Temiz Lahor' ve '365 gün 24 saat temizlik' sloganlarını çok beğendi.

250 ARAç 4 BİN PERSONEL

Albayrak Holding Genel Koordinatörü Bünyamin Karaca 9 milyon nüfuslu Lahor eyaletini 250 araç ve 4 bin personel ile pırıl pırıl yapacaklarını söyledi. 1.5 yıldır Pakistan'ın katı atık yöntemi ile ilgili yaptığımız görüşmeler sonucu yapılan uluslararası ihaleyi 'Yeşil Adam Güneş Albayrak' şirketinin kazandığını vurgulayan Karaca, 'Yedi yıl süreyle Lahor'un sokak ve caddelerini temizlemeyi taahhüt ettik. şžubatta işe başlıyoruz. İnanıyorum ki Lahor ilk defa böyle bir temizlik görecek. Yapacağımız ufak tefek dizayn çalışmalarının ardından araçları yarın ilk parti 44 aracı Lahor'a göndermek üzere gemiye yükleyeceğiz' dedi.

KRİKET SAHASI İSTEDİ

Spora olan ilgisi ile tanınan Pakistan'ın Pencap eyaleti Başbakanı şžahbaz şžerif, Albayrak Spor Kompleksi'ndeki stat ile ilgili Albayrak yönetim Kurulu üyesi Nuri Albayrak'tan bilgi aldı. Nuri Albayrak Albayrak Holding bünyesinde bine yakın amatör ve profosyonel sporcunun bulunduğunu söyledi. şžerif, ülkelerinde kriket sporunun çok yaygın olduğunu vurgularken, Nuri Albayrak'tan da bölgeye kriket sporu için tesis yapmaları önerisinde bulundu.


İki ülke işbirliği daha da pekişecek

Pencap Eyalet Başbakanı şžahbaz şžerif, önceki gün katıldığı akşam yemeğinde Albayrak Grubu ile iş yapmaktan son derece memnun olduklarını söylerken, Lahor projesi ile her iki ülke ticaretinin daha canlanacağını, Türk işadamlarını ise bölgede görmekten büyük bir memnuniyet duyduklarını vurgulamıştı. 320 milyon dolarlık şaşırtıcı bir rakamla ihalenin tamamlandığını ve bunun kendileri için şok edici olduğunu söyleyen şžerif, İstanbul'un temizliğine önemli katkı yapan bir şirketle işbirliğinin Lahor için kazanç olduğunun altını çizmişti. Albayrak Grubu Yeşil Adamlar Atık Yönetimi'nin önümüzdeki ay Lahor'a göndereceği araçlarla birlikte Lahor'un çehresi değişecek. 2011 yılı Kasım ayında yapılan anlaşmanın kendileri için önemli olduğunu da söyleyen şžerif, İstanbul'un temizliğini gördükten sonra kendilerinin ne derece anlamlı bir anlaşmaya vardıklarının önemini kavradıklarını söyledi.

OKTAY MEHMET / Yenişafak