Pandemi sonrasında Bodrum'da arsalara ilgi arttı!

Pandemi sonrasında Bodrum'da arsalara ilgi arttı!

Pandemi nedeniyle home office çalışma düzeni Bodrum gayrimenkul piyasasını olumlu etkiledi. Kış mevsimini de Bodrum'da geçirmek isteyen vatandaşlar bölgede gayrimenkul yatırımı yapmaya başladı. 


Koronavirüs salgını sonrasında birçok kişi home office çalışma düzenine geçti. Yazlarını Bodrum'da geçiren birçok kişi pandemiyle beraber kışları da Bodrum'da vakit geçirmeye başladı. Ayrıca kalabalık şehirde yaşamak istemeyen vatandaşlar da Bodrum'da arsa  ve ev arayışına girdi. 

Bodrum’daki nüfus artışını farklı sonuçları ortaya çıkardığını belirten Besa Grup Satış Ve Pazarlama Koordinatörü Şule Alp, “Öncelikli korona nedeniyle sezon geç başladığı için esnaf iş yapmamıştı. Burada yaşamaya devam edenler nedeniyle onlar için sezon hiç kapanmamış gibi devam ediyor şimdi. Esnaf bu durumdan çok memnun. Ancak memurlar için hayat zorlaştı. Çünkü ev ve arsa ücretleri artınca bir kısmı merkezden uzak ilçelere yönelmek zorunda kaldılar. Normalde kısa mesafede işlerine gidebilecekken şimdi minibüs, özel araç kullanıyorlar. Öte yandan Bodrum’u sakin yaşantısını seven insanlar da kalabalıklardan şikâyetçi. Bodrum Belediyesi de genel bütçeden daha fazla pay almak için Bodrum’da yaşamaya başlayan insanların nüfuslarını aldırmaları için kampanya yapıyor” dedi.

Pandemi sonrasında Bodrum

Kiralar arttı 

Koronavirüsle Bodrum’a ilginin başladığını söyleyen Besa Grup Satış Ve Pazarlama Koordinatörü Şule Alp, “Vaka yoğunluğu, apartmanlardaki gürültü, yürüyüş alanlarının azlığı, kalabalıklardan kaçmak isteme gibi nedenlerle Bodrum’daki yazlıklar normalleşmeden sonra zaten dolmuştu. Buna home office çalışma ve uzaktan eğitim de eklenenince birçok insan kışın da kalmaya karar verdi" şeklinde konuştu. 

Diğer yandan yazlığı olmayanlar ise kiralama veya satın alma arayışına girdi. Bu nedenle bölgede kira fiyatları yükseldi. 2+1, 75 metrekarelik konutların kiralama ücreti 2 bin 500 TL’den 70 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu ücret eşyalı evlerde iki katına çıkıyor. 

Arsalara ilgi yüksek 

Bodrum’da sadece oturuma hazır konutlara değil arsalara da ilgi arttı. Türkiye çapında geçen yıl Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında arsa satışları, 45 milyon TL iken bu yıl aynı dönemde 89 milyon TL’ye çıktığını söyleyen Şule Alp, “Geçen yıl Haziran, Temmuz ve Ağustos döneminde 1.219 konutun satıldığı ilçede, bu sene aynı dönemde yüzde 83,1 artışla 2 bin 232'ye yükseldi. Aynı oranda artışı Bodrum’da da gördük. Üstelik artık Bodrum’un Meşelik, Dörtepe, Güvercinlik, Güllük gibi adını çok duymadığımız bölgeleri de tercih ediliyor. Merkeze uzak ama ulaşımın kolay olduğu bu bölgelerde insanlar arsa alarak ev yapmayı düşünüyorlar. Hatta bazıları prefabrik yapılar yaparak yaşamaya başladı bile” şeklinde konuştu.

Bodrum’da konut fiyatları yüzde 30 arttı!