Pandemide İstanbullular yazlıklarına, yabancılar İstanbul'a akın etti!

Pandemide İstanbullular yazlıklarına, yabancılar İstanbul'a akın etti!Kovid-19 salgınında birçok ülke sınırlarını kapattı. Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre; pandeminin kendini iyice gösterdiği 2020 yılında yabancılar akın akın İstanbul'a geldi. 


Kovid-19 salgınında birçok ülke sınırlarını kapattı. Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre; pandeminin kendini iyice gösterdiği 2020 yılında yabancılar akın akın İstanbul'a geldi. 

CK Enerji tarafından yayınlanan Gayrimenkulun Enerjisi raporuna göre, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yabancı abonelikleri 2020 yılında yüzde 21.6 arttı ve 182 bin 345 oldu. Bu süreçte sağlık turizmi amacıyla ülkemize gelenlerin sayısında artış olduğu da belirtildi. 

Geçtiğimiz sene dünyanın dört bir ucundan İstanbul'a gelen olduğuna dikkat çeken CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, “Suriyeliler birinci sırada, Türki cumhuriyetlerden abonelikler arttı. Türkmenistan'dan 11 bin, Çin'den 3 bine yakın abone geldi. Bine yakın Yunanın yanı sıra, Malezya, Belçika, Sırbistan, Brezilya, Kosova ve Japonya'dan vatandaşlar var” açıklamasında bulundu.

Pandemide İstanbullular yazlıklarına, yabancılar İstanbul

YAZLIKLARA AKIN OLDU

Kovid-19 salgını sebebiyle birçok tüketicinin Çatalca ve Silivri'deki yazlıklarında kalmaya başlamasıyla bu ilçelerdeki doluluk oranında artış olduğuna vurgu yapan Bakal, “2020 yılında doluluk oranı en yüksek ilçe yüzde 97.04 ile Sultangazi olurken onu yüzde 96.93 ile Başakşehir, yüzde 96.71 ile Sarıyer izledi. Doluluk oranı artışlarına bakıldığında ise Silivri'de 2019 yılında yüzde 92.6 olan doluluk oranın 3.5 puan artarak yüzde 96.02'ye ulaştığı gözlendi. Bu dönemde Beşiktaş, Fatih, Beyoğlu, Güngören gibi bölgelerin dolulukları geriledi” şeklinde konuştu.

Pandemide İstanbullular yazlıklarına, yabancılar İstanbul

65 yaş üstündekiler şehirden ayrıldılar

Raporda, 2020'de Kovid-19 salgını sebebiyle ailelerinin yanına geri giden şehir dışında okuyan öğrenciler ve uzaktan çalışan kişilerin ağırlıkta olduğu 35 yaş altı abonelerin taşınma hareketleri ön plana çıktı. Bu grupta en yüksek taşınma oranı yüzde 36.6 ile Esenyurt'ta meydana geldi. 

64 yaş üstünde de en yüksek taşınmanın yaşandığı ilçe yüzde 9 ile Beşiktaş oldu. 2020 yılında 254 bin 788 mesken abonesinden 65 yaş üstü 25 bin 727'si aboneliğini sona erdirdi. Kovid-19 salgını sebebiyle İstanbul'dan taşındığı öngörülen bu yaş grubunda en yüksek çıkış 2 bin 157 ile Küçükçekmece ilçesinde kaydedildi. Küçükçekmece'yi bu yaş grubundaki bin 868 taşınma adedi ile Bahçelievler ilçesi izledi.

Yabancıya konut satışı vatandaşlıkla katlandı!