26 / 06 / 2022

Yabancıların kiralık yazlık talepleri katlandı!

Yabancıların kiralık yazlık talepleri katlandı!

Bodrum’da emlak piyasası oldukça hareketli seyrediyor. Döviz kurlarında yaşanan artış sebebiyle yabancılar, Bodrum’a akın ediyor. Peki Bodrum'daki emlak piyasasını neler bekliyor?Döviz kurlarında yaşanan artış sebebiiyle yabancılar, Bodrum’a akın ediyor. Konut ve arazi alanlara ek olarak şimdiden yaz dönemi için kiralık evler tutulmaya başlandı. Bu sebeple bu yaz yerli turistlerin Bodrum’da yazlık bulması daha da zorlaşacak.

Yabancıların kiralık yazlık talepleri katlandı!

‘Yabancılarla dolu’

Bodrum’daki emlak piyasasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Karanbey İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Barış Özgenal, şunları kaydetti:

“Bugünlerde Bodrum sokakları ve mekanları bu ara yabancılarla dolu. Kimi tatil yapmak için burada kimi ise yatırım yapma amacıyla geldi. Gerek konut, gerekse de arsa satın almaya çalışıyorlar. Bu nedenle Bodrum’da 2. el konut piyasasında ciddi bir talep olduğu gözleniyor. Yine aynı şekilde kiralık evlerde de hareketlilik yaşanıyor.”

Yabancıların kiralık yazlık talepleri katlandı!

Yazlık kiralıyorlar

Yabancıların bir bölümünün yaz tatillerini şimdiden planladığına vurgu yapan Özgenal, “Yabancılarda tatil planlarını genelde kışın yaparlar. Hem bunun etkisi hem de dövizin etkisiyle Bodrum için de planlar yapılmaya başlandı. Bir kısmı yazın kalacakları evleri tuttu bile. Genelde 2-6 ay arasında kiralamalar yapılıyor” açıklamasında bulundu. 

Yabancıların kiralık yazlık talepleri katlandı!

‘Hiç yer kalmayacak’

Yabancıların gösterdiği ilgi sebebiyle yerli turistlerin kiralık yazlık bulmak zorluk çekeceğine vurgu yapan Özgenal, “Evlerin çoğu dolmaya başladı bile. Böyle giderse mart, nisanda hiç yer kalmayacak. Ayrıca döviz nedeniyle ev sahipleri de yabancı tatilcileri tercih ediyor. O nedenle yerli turistin yaz için kiralık villa bulması çok zor olacak. Bulabilenlerin ise ciddi ücretleri gözden çıkarması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul sektörü dolardaki yükselişten nasıl etkilendi?

Konut fiyatlarına döviz kuru ayarı!