Pendik halkı inşaat kamyonlarının yolunu kesti!

Pendik halkı inşaat kamyonlarının yolunu kesti! Pendik halkı inşaat kamyonlarının yolunu kesti!

Yolları çamura bulayan kamyonlar, Pendik'te öfke patlamasına neden oldu. Haftalardır kamyonlar yüzünden perişan olan ve sabrı taşan mahalleli, gece yarısı yol kesti, "Yetti artık" diye haykırdıAylardır Bu köşede görüyorsunuz, okuyorsunuz... Sokak aralarına dalan, aşırı hız yapan, yolları çamura bulayan hafriyat kamyonlarının yarattığı kaosu... Bu keşmekeşten bıkıp usanan İstanbulluların isyanını... Evet... Şehrin dört bir yanında kamyonlar terör estiriyor.

Peki kenti yönetenler ne yapıyor Ne yazık ki hiçbir şey... "Önlem alıyoruz, denetim yapıyoruz, ceza yazıyoruz" deyip duruyorlar ama ortada icraat yok. Kamyonlar, serseri mayın gibi dolaşmaya, ortalığı birbirine katmaya devam ediyor. Tabii bu başıboşluk da milleti çileden çıkarıyor.

TAM İŞKENCE...
Bakın, önceki gün bu kamyon dehşeti yüzünden bir öfke patlaması yaşandı. Pendik Ahmet Yesevi Mahallesi, Gonca Sokak'ta... Bölgedeki bir şantiyeye girip çıkan kamyonların yolları paramparça etmesine, çamur deryasına çevirmesine artık dayanamayan mahalleli, baktı ki yetkililerin kılı kıpırdamıyor, sokaklara dökülüp bu eziyeti protesto etti, kendilerine çile çektiren kamyonların yolunu kesti... Öylesine öfkelilerdi ki yolu saatlerce trafiğe açmadılar. Nasıl bir işkenceyle karşı karşıya kaldıklarını herkesin görmesini istediler, öyle ya, haftalardır huzur nedir bilmiyorlardı. Daracık sokakları, kamyon güzergâhına dönmüştü. Ağır tonajlı araçlar yollarda asfalt falan bırakmamıştı. Lastiklerden bulaşan çamur, sokağı bataklığa çevirmişti. Güvenliğin esamisi bile okunmuyordu. Çoluk çocuk devasa kamyonların arasından geçerken yürekleri ağızlarına geliyordu. Ve bu perişanlığı artık birilerinin fark etmesi gerekiyordu... Bakalım bölge halkının bu feryadına, haykırışına karşı ilgililer ne yapacak İlçe belediyesi, Büyükşehir, emniyet, valilik, olaya el koyacak mı Yoksa "Görmedim, duymadım, bilmiyorum"u oynamaya devam mı edecekler!..

Her zamanki gibi yine kar sonrasında asfaltımız delik deşik oldu...
 
El âlemin asfaltı 75 yıl dayanıyor, bizimkilerse en iyi ihtimalle 6-7 ay... Ne hikmetse asfaltımız kışı da sevmiyor, yazı da... Kışın karda, buzda, yazın da aşırı sıcakta paramparça oluyorlar. İşte yandaki kareler, şu günlerde İstanbul yollarının halini ortaya koyuyor... Geçen yıl sessiz asfaltla kaplanan E-5 ve TEM Otoyolu dışında her yer kar yağışı, buzlanma ve tuzlama çalışmalarının ardından delik deşik oldu. Çukur deryasına dönen yollara Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de dahil. Hele de ilçelerdeki asfalt, tam bir rezalet...

YAMA KURTARMAZ Kİ!
E hal böyle olduğundan başta Esenler, Bahçelievler, Bağcılar, Sarıyer olmak üzere şehrin her yerinden "Asfaltımız çöktü" şikâyetleri yağıyor.

Belediye ekipleri hemen yamalama çalışmalarına başladı ama yamaların da kısa süre içinde çökeceği aşikâr. Belediyeler çukurları yamalamak yerine artık asfaltın nasıl uzun süre dayanabileceğini araştırsa da şu dayanıklı asfaltla bir de İstanbullular tanışsa... Üstelik bizim gözümüz yükseklerde de değil. Öyle ABD'deki gibi 75 yıl dayanan kar yağışı, buzlanma ve tuzlama çalışmalarının asfalt falan da beklemiyoruz, 10-15 yıl dayansa o da yeter...

Esra Boğazlıyan/Habertürk