Pendik'e 3 yılda 3 milyar dolarlık yatırım

Pendik'e 3 yılda 3 milyar dolarlık yatırım

Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, son üç yılda yaklaşık 6 milyon metrekarelik inşaat ruhsatı verdiklerini kaydederek, Pendik'in konut, ticaret ve hizmet sektöründe 3 milyar dolarlık yatırım almakta olduğunu bildirdi.Erol Kaya, yaptığı açıklamada, Pendik'in planlı büyümesini sürdürdüğünü belirtti. “Yerel Kalkınma” çalışmaları kapsamında, olası İstanbul depremine karşı kentin yapı stokunun yenilenmesi ve yeni yaşam alanları ile ticari sosyal merkezlerin kurulması bağlamında Pendik'te önemli projelere imza atıldığını vurgulayan Erol Kaya, şu bilgiyi verdi:


“Pendik'te, var olan planlarımızda parsel boyutlarını büyütmek suretiyle; insanların imar hakları büyüsün, dolayısıyla hem eski yapılardan kurtulmuş olalım hem de parsellerimiz, yeşil alanlarımız fazlalaşsın, yapı da büyüsün, cazip olsun istedik. Bu, tuttu. 2005 yılında 2 milyon metrekare, 2006 yılında 1 milyon 800 bin metrekare, 2007 yılında da 2 milyon 500 bin metrekarelik inşaat ruhsatı verdik. Bu rakamlar, yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım anlamına geliyor. Konut, ticaret ve hizmet sektöründe, yapı üzerine, Pendik'te bu yatırımlar devam ediyor.”


 


“PENDİK, YÜKSELEN DEĞER”


 


Erol Kaya, İstanbul'u depreme hazırlamak amacıyla İl Özel İdaresi tarafından yürütülen İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık (İSMEP) Projesi kapsamında Pendik Belediyesi'nin pilot ilçe belediye olduğunu da hatırlatarak, İSMEP projesi kapsamında da çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Erol Kaya, vatandaşların da depreme karşı bina güvenliklerini artırmaları ile ilgili olarak daha hassas davranmalarının önemine değindi.


Yatırımlar kapsamında üç adet 5 yıldızlı otel, İstanbul'un üçüncü fuar merkezi, marina, Anadolu Yakası'nın en büyük hastanesi olan 540 yatak kapasiteli eğitim ve araştırma hastanesi inşaatlarının da devam ettiğini kaydeden Erol Kaya, “Yükselen Değer”in “Pendik” olduğunu belirtti.


Erol Kaya, Pendik'in gelişmesini sürdüreceğini ve artık ülkelerin değil kentlerin rekabet halinde olduğu küresel çağda önemli bir yer alacağını vurguladı.