Pera Palas Otel satılıyor mu?

Pera Palas Otel satılıyor mu? Pera Palas Otel satılıyor mu?

İstanbul'un tarihi oteli dünyaca ünlü Pera Palas Otel 1895'den beri hizmet vermeye devam ediyor. Dubai Holdingin otel markası Jumeriah adı altında işletilen otel, geçtiğimiz günlerde bu markayla yollarını ayırdığını resmen duyurdu. Peki Pera Palas Otel satılıyor mu?İstanbul'un tarihi oteli dünyaca ünlü Pera Palas yeni bir döneme hazırlanıyor. 2012 yılından bu yana Dubai Holdingin otel markası Jumeriah adı altında işletilen otel, geçtiğimiz günlerde bu markayla yollarını ayırdığını resmen duyurdu.

 

Otel, 15 Aralık itibariyle açıldığı gün olan 1895'de olduğu gibi yine Pera Palas Otel olarak hizmet vermeye başladı. Otelin resepsiyonisti artık telefonları "Pera Palas Jumeriah" diyerek değil, sadece "Pera Palace Otel" diye açıyor. Otelin sahibi Demsa'nın bundan sonra oteli kendisinin mi işleteceği yoksa başka bir grupla mı anlaşacağı merakla bekleniyor.

 

Para Dergisi yazarlarında Özlem Kapar Bayburs'un duyumlarına göre, Demsa'nın patronu Demet Sabancı Çetindoğan, karar vermek için acele etmiyormuş. Sabancı, şimdiye dek Fransız, Ispanyol, Amerikan ve bir de Türk işletmeci ile görüşmüş. Karar vermek için bir iki aylık süre koyan Sabancı, tüm teklifleri süzgeçten geçiriyormuş. Görüştüğü markaları ise gizli tutuyormuş. Tecrübeli bir otel danışmanının görüşüne göre, Sabancı büyük olasılıkla işletmeyi kendi yapacak gibi gözüküyormuş. Türk turizm tarihinin mihenk taşı olan bu otelin güçlü bir marka olması nedeniyle iyi bir yönetimle yoluna devam etmemesi için hiçbir sorun görmeyen danışman, hatta yönetim için kendisini de önermiş.

 

Demsa'nın oteli satacağına yönelik dolaşan dedikodulara karşılık da Demet Sabancı, "Kesinlikle satmayacağını" söylüyormuş. Öte yandan Pera Palas Otel'in Müdürü Pınar Kartal Timer sözleşme resmi olarak sonlanmadan önce geçen ay transfer nedeniyle görevinden ayrılmış ve Jumeirah'ın Dubai'deki iki oteline genel müdür olarak atanmış. Bu yüzden oteli vekaleten Genel Müdür Yardımcısı Murat Eti yönetiyor. Eti, İstanbul otellerinin yaşadığı dar boğazdan kendilerinin de nasibini aldığını ancak son aylarda doluluk oranlarında bir yükselmenin söz konusu olduğunu anlatıyormuş. İstanbul'a gelen yüksek gelir düzeyine sahip turistleri ağırlayan Pera Palas Otel, gelecek yıl çok daha iyi bir yıl bekliyormuş.