Phaselis Antik Kenti'nde yapılması planlanan turistik tesise tepki!

Phaselis Antik Kenti'nde yapılması planlanan turistik tesise tepki! Phaselis Antik Kenti'nde yapılması planlanan turistik tesise tepki!

Antalya Rehberler Odası (ARO) üyeleri, 21 Şubat Dünya Rehber Günü'nde Kemer ilçesindeki Phaselis Antik Kenti'nde bir araya gelerek, antik kent sınırları içinde yapımı planlanan turistik tesise tepki gösterdi.
Antalya Rehberler Odası (ARO) üyeleri, 21 Şubat Dünya Rehber Günü'nde Kemer ilçesindeki Phaselis Antik Kenti'nde bir araya gelerek, antik kent sınırları içinde yapımı planlanan turistik tesise tepki gösterdi.


Tekirova beldesindeki Phaselis Antik Kenti'nde buluşan ARO üyeleri adına gazetecilere açıklama yapan yönetim kurulu üyesi Nevin Şen, turistlerin Türkiye'yi tercih etmesinde, yalnızca iyi hizmet, temiz deniz ve sıcak iklimin değil, tabiat ve kültür varlıklarının da etkili olduğuna işaret etti.


Türkiye'nin tabiat ve kültür varlıkları olmaması halinde turizmde bu noktaya gelemeyeceğini vurgulayan Şen, bu değerlerin mutlaka korunması gerektiğini dile getirdi. Phaselis Antik Kenti sınırları içinde yapımı planlanan tatil köyü projesinin, kesinlikle iptal edilmesi gerektiğini vurgulayan Şen, "Aksi takdirde bu proje, bundan sonra benzeri alanlara başka tesislerin yapılmasının da önünü açacaktır" dedi.


- "Bu tür yerlerle duygusal bağımız çok güçlü"


ARO Başkanı Hasan Uysal da mesleklerini bu tür alanlarda icra ettiklerini hatırlatarak, şöyle konuştu:


"Bu nedenle bizim bu alanlara bakış açımız biraz daha farklıdır. Bu tür yerlerle olan duygusal bağımız çok daha güçlüdür. Rehberler olarak bu alanın korunması konusunda çok hassas davranıyoruz. Bizlerin ve çocuklarımızın geleceği için bu tür alanların yapılanmasına karşı olacağız. Bu projenin karşısında duvar gibi duracağız."


Antik kent hakkında bilgi veren rehber Yavuz Sakarya ise Phaselis'in, sadece bir kişi ya da kurumun kullanımına verilemeyecek kadar kıymetli olduğunu söyledi. Turistik tesisle ilgili, "Hiçbir ağaç kesilmeyecek ve burası güzelleşecek" gibi savunmalar yapıldığına dikkati çeken Sakarya, "Bu konuda kesinlikle kararlı olmak zorundayız. Burada yolun açılmasına izin verirsek, bunun arkası da gelecektir" dedi.


Rehberler, basın açıklamasının ardından antik kenti gezdi.AA