Phaselis Antik Kenti'ne otel yapılacak mı?

Phaselis Antik Kenti'ne otel yapılacak mı? Phaselis Antik Kenti'ne otel yapılacak mı?

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu. Phaselis Antik Kenti sınırlarında tatil köyü projesi yapılmak istediğini öne sürerek, arkeolojik çalışmaların yapıldığı alana otel yapılmasının mümkün olamayacağını bildirdi.Çevre Mühendisleri Odası üyeleri, Phaselis Antik Kenti'nde bir araya gelerek, bölgenin yatırım amaçlı tahsis edileceği iddialarına tepki gösterdi. Bozoğlu, birinci derece sit alanında yer alan Phaselis Antik Kenti bölgesine 280 odalı. 3 yüzme havuzu, 100 araçlık otopark, bin kapasiteli otel ve tatil köyü projesinin yapılmak istendiğini öne sürdü. 

Milli park sınırları içerisinde orman vasfındaki arazinin yatırım amaçlı tahsis edildiğini ileri süren Bozoğlu, ayrıca söz konusu bölgenin arkeolojik alana bitişik iç içe bir alan olduğunu ifade etti. 


Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun bu alanda arkeolojik araştırmaların yapılması yönünde kararı bulunduğuna işaret eden Bozoğlu, "Coğrafyamızın tarihine dair yeni verilerin olabileceğine ilişkin çalışmaların yapılmasına karar verilen bir bölgede nasıl olur da otel yapılmasının önü açılabilir? Tabiri caizse tarihin, kültürün fışkırdığı bir alanın, halkın malı olan bir alanın ranta teslim edilmesi, belirli çıkar gruplarının eline bırakılması kabul edilemez" dedi. 


Bozoğlu, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün doğal sit alanı olarak gösterilen bölgede yapılacak proje için Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliği (ÇED) sürecinin gerekli görülmediği yönünde karar verdiğini dile getirdi. Bu kararlara tepki gösterdiklerini belirten Bozoğlu. mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini bildirdi. 


Ankara Başkent