Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin Sultangazi'deki cemevi imara aykırı mı?

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin Sultangazi'deki cemevi imara aykırı mı? Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin Sultangazi'deki cemevi imara aykırı mı?

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş'ın imara aykırı olarak cemevi yaptığı iddiasıyla 5 yıla kadar hapsinin istendiği davada,İBB cemevi alanının ibadet alanı olarak ayrılıp ayrılmadığı sorusunu yanıtlamıyor.Sultangazi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş'ın imara aykırı olarak cemevi yaptığı iddiasıyla 5 yıla kadar hapsinin istendiği davada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) cemevi alanının ibadet alanı olarak ayrılıp ayrılmadığı sorusu karşısında 1 yıldır top çeviriyor. 


Gaziosmanpaşa 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava kapsamında, İBB tarafından 2013'te mahkemeye gönderilen yazıda Sultangazi Nazım İmar Planı'nda 47 adet ibadet yeri tesis edildiği belirtilmişti. Dava konusu alanda ise Sultangazi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi mülk sahibi idi. Alan imar planlarında imara ve yapılaşmaya açılmış, cemevi Başkanı Zeynel Odabaş'ın avukatları da bu hususların İBB'ye sorulması talep etmişti. Mahkeme, 3 Şubat 2015'te İBB'ye yazı yazılarak cemevinin 1/5000'lik imar planlarına aykırı olup olmadığının sorulmasına karar vermişti. İBB hala o soruya yanıt vermekten kaçınıyor. 


Cumhuriyet