Platform İZMİM'in ilk toplantısı gerçekleşti!

Platform İZMİM'in ilk toplantısı gerçekleşti!

İzmir Ticaret Odası 70. Mimarlık Grubu üyeleri tarafından kentte kaliteli projeler üretebilmek için kurulan Platform İZMİM ilk toplantısını gerçekleştirdi.


İzmir Ticaret Odası 70. Mimarlık Grubu üyelerinin tanışarak birlikte iş yapabilme yeteneğini geliştirmek ve kentte kaliteli projelerin altına imza atabilmek amacıyla kurulan Platform İZMİM, mimarların güncel sıkıntılarını, yeni nesil binaları, ticaret hayatında karşılaşılan engelleri konuşmak için düzenlediği toplantıların ilkini gerçekleştirdi. 


Can Franko'nun sahibi olduğu Adnanlar inşaat'ın sanat salonunda gerçekleştirilen ve 30 kişilik bir mimar grubun dinleyici olarak katıldığı toplantıda söz alan Platform IZMİM Başkam Alp Burkut, üye odaklı çağdaş, proaktif ve kolaylaştırıcı hizmet anlayışını iyileştirerek  İzmir  ticaret hayatının gelişmesi, kentin yöreleriyle birlikte yüksek yaşam kalitesine sahip, yerli ve yabancı yatırımcıların yaşam alanı olan bir dünya kenti haline gelmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi. 


Her ayın ilk haftası 

Plancıların, mimarların ve de tüm tasarımcıların yaşadığı sıkıntılara çözüm bulabilmek adına bu gibi toplantılarla her ayın ilk haftası bir araya belirten Burkut İzmir adresimizdir. İzmir için İzmir'den Mimarlık' söylemi manifestomuz ve hedefimizdir. Herkesin yıllardır biriktirdiği tecrübeleri var. Bu tecrübeleri platformumuz aracılığıyla birleştirebilirsek tüm dünyada işler yaparız" dedi. Belediyeler ile 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın imara yönelik yönetmeliklerinin temel tasarım ilkeleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeken Burkut, kamu kurumlan, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, meslek odalan ve baş aktör olarak da ticaret yaparak en önde her türlü risk ile baş başa olanların işbirliği ile bunun mümkün olduğunu söyledi. 


Yapı biyolojisi nedir? 

Almanya'da doktorların ve mimarların ortak çalışmasının ürünü olan "Yapı Biyolojisi" nin kentsel dönüşüm yasası ile sağlıklı binaların önem kazandığı Türkiye'de de konuşulabilir olmasının sağlanması gerektiğine dikkat çeken Türkiye Yapı Biyolojisi & Ekolojisi Enstitüsü kurucularından And Akman, katılımcıları uzmanlığını yaptığı mimari konu hakkında bilgilendirdi. Akman "Bugün artık vaktimizin yüzde 90'mı kapalı, yapay çevrelerde, yani yapı içlerinde geçirdiğimizden dolayı, mekanlar sağlığımızı belirleyen en önemli ortamlar olmuşlardır. İşte yapı biyolojisi, bu iç ortamları düzenleyerek hastalanmadan sağlıklı kalmamızı hedefler" dedi. 


Sektörde marka haline gelmek için çalışmalarını sürdüren Mimar Alpay Demirci ise TİM Platform hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Demirci "Amacımız sektörde şeffaf ve güvenilir bir başvuru kaynağı olmak. Bu kaynaktan gayrimenkul alıcıları, gayrimenkul firmaları ve gayrimenkul tedarikçileri yararlanabilecek" diye konuştu. Reklamın olmadığı bir ortamda tarafsız ve gerçek bir bilgiye dayanan bir platform yarattıklarım dile getiren Demirci, amaçlanılın birgün herkesin gayrimenkul satınalma kararını TIM'e bakmadan vermediği bir platform olmak olduğunu dile getirdi. Yenigün