20 / 08 / 2022

PROSteel 2016 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması’nın başvuruları başlıyor!

PROSteel 2016 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması’nın başvuruları başlıyor!

Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann tarafından düzenlenen PROSteel 2016 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’na başvurular başlıyor. Yarışmanın konusu “Semt Pazar Yeri” tasarımı olarak belirlendi.İstanbul Ana sponsorluğunu Borusan Mannesmann’ın yaptığı PROSteel 2016 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması'na başvurular 26 Ekim’de başlıyor. Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann tarafından Yapı-Endüstri Merkezi organizasyonuyla bu yıl 16’ncısı düzenlenen yarışmada öğrencilerden haftanın bir günü pazar yeri olarak kullanılacak, diğer günler kentin sosyal –kültürel ve sanatsal vb. etkinliklerine olanak verecek 2000 – 2500 m2 büyüklüğünde bir mekan tasarlamaları bekleniyor. Ekipler oluşturulurken dikkat edilmesi gereken konuların başında ekiplerin en fazla 5 kişiden oluşturulabilecek olması ve en az bir mimarlık, bir inşaat mühendisliği bölümü öğrencisi içermesi gerektiği geliyor. Yarışmaya katılan öğrencilerin çelik yapı tasarımı ve uygulamaları konusunda deneyim kazanmalarına destek olmayı ve bir yandan da Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin birlikte çalışmalarını teşvik etmeyi amaçlayan yarışmaya talep her geçen gün artıyor.

Son başvuru tarihi 07 Mart 2016 olan yarışmada katılımcıların yarışmaya kayıt için son başvuru tarihine kadar facebook üzerinden kayıt formunu doldurmaları (www.facebook.com/BorusanMannesmannBoru adresinden) gerekiyor. 


Baskı göndermek yok, her şey dijital! 

Öğrencilere verilen yüksek ödül miktarlarının yanı sıra bu yıl öğrencilerin katılım masraflarını minimuma indirmek amacıyla; www.prosteel.org web sitesi dijital yüklemeye olanak sağlayacak ve Istanbul dışından katılan son elemeye kalan projelerin sahiplerinin ödül törenine geliş-gidiş masrafları yarışma tarafından karşılanacaktır.

Yarışmacıların projelerin son hallerini en geç 23 Mart 2016 Çarşamba günü saat 23.59’a kadar www.prosteel.org adresinin ilgili bölümüne 50 MB’ı aşmayacak şekilde tüm belge ve paftalarını hepsi tek bir dosya içinde zip dosyası olarak yüklenmesi gerekiyor. Öğrencilerin danışman olarak öğretim üyelerinden destek alabilecekleri yarışma ile ilgili tüm soruları da 03 Aralık 2015 Perşembe gününe kadar yarışmanın web sitesi üzerinden cevaplanacak. 


Konusunda Uzman Seçkin Jüri Kurulu

PROSteel 2016’da farklı alanlardan önemli isimleri buluşturan bir jüri heyeti yer alıyor. Prof. Dr. Yüksek Mühendis Mimar Hasan Şener’in Başkan olduğu jüri; Yüksek Mimar Prof. Dr. Ayhan Usta, Mimar Cem Sorguç, İnşaat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Nesrin Yardımcı, İnşaat Yüksek Mühendisi Dr. Selçuk İz, Yüksek Mimar Dr. Selim Velioğlu ve Yüksek Mühendis Mimar Yaşar Marulyalı’dan oluşuyor. 


Öğrencileri bekleyen ödüller

PROSteel 2016 Yarışması’nda bu sene de rekor ödüller veriliyor. Birinci olacak ekibe 8 bin TL, ikinci ekibe 5 bin TL, üçüncü ekibe ise 3 bin 500 TL para ödülü verilecek. Bunun yanı sıra, tasarımlarında ağırlıklı olarak Borusan Mannesmann ürünleri kullanan ekiplerden biri 7 bin 500 TL tutarında Borusan Mannesmann Özel Ödülü’nün sahibi olacak. Ayrıca toplam 5 bin TL değerinde Mansiyon ve Teşvik ödülü verilecek. Son elemeye kalan projelerin katılımcılarına ise “PROSteel 2016 BAŞARILI KATILIM BELGESİ” verilecektir.


Yarışmanın sonuçları tüm ödül ve mansiyon grupları sıralamasız olarak 08 Nisan Cuma 2016 tarihinde açıklanacak. Tüm projelerin sergileneceği, öğrencilerin projelerini jüri ile tartışabileceği kolokyum ve ödül töreninde ise ödül grubu ve eşdeğer mansiyonların sıralaması duyurulacak.