15 / 08 / 2022

Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı, Başakşehir'deki modern çarşıya taşınıyor!

Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı, Başakşehir'deki modern çarşıya taşınıyor!

Rami Kışlası yanında 36 seneden beri faaliyet gösteren Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı, Başakşehir'de Şahintepe Mahallesi'nde hayata geçirilen İstanbul Gıda Toptancılar Çarşısı'na taşınmayı merakla bekliyor.Eminönü Unkapanı’ndan 1985'te Rami'ye taşınan hal esnafı, 21 ve 42 metrekarelik dükkanlarda ticaret hayatına halen devam ediyor. İstanbul Gıda Toptancılar Tüccarlar Derneği'nin (İGDOT) girişimiyle, Başakşehir Kayabaşı Batı Resneli Bölgesi'nde yer alan arsa bir süre önce satın alındı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, bu arsada 2017 yılının Ocak ayında ihalesi tamamlanan modern çarşının inşaatı aynı yılın Kasım ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından başlatıldı. Yaklaşık olarak 3,5 senede tamamlanan çarşıda bulunan dükkanların anahtarları esnafa teslim ediliyor.

İGDOT Başkanı Mustafa Karlı, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, 322 bin metrekarelik yeni çarşının 70 bin metrekaresinde üstü kapalı sokağın bulunduğunu belirtti.

Karlı, çarşıda 1138 bağımsız dükkan, 5 bin 770 metrekarelik umumi depo, 480 metrekarelik 2 restoran, 8 bankalık blok, yaklaşık 2 bin 600 araçlık otopark, 1200 kişilik cami, ticaret bloğu, tıp merkezi, büfeler, hizmet dükkanları ve idari binadan oluşan modern yerleşke hayata geçirildiğini söyledi.

Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı, Başakşehir deki modern çarşıya taşınıyor!

Rami'deki mevcut toptancıların zor şartlarda ticaret yaptığını belirten Karlı, "1985 yılında Eminönü Unkapanı’ndan geçici olarak, iki yıllığına Rami’ye geldik. Binden fazla dükkan var ama sadece 200-300 dükkanın altyapısı mevcut. Diğer dükkanların altyapısı yok. Yeni çarşımız bütün sosyal donatılara sahip bir site olacak." diye konuştu.

- "İskan çıktıktan sonra taşınma sürecine başlayacağız"

Yeni çarşının yapımının bittiğini belirten Karlı, dükkan teslimatlarının 3 Nisan tarihine kadar devam edeceğini kaydetti.

 Karlı, nisan ayında çarşının iskanının çıkmasını beklediklerini belirterek, "İskan çıktıktan sonra taşınma sürecine başlayacağız. Yedinci ayın sonuna doğru taşınırız diye düşünüyorum." dedi.

Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı, Başakşehir deki modern çarşıya taşınıyor!

Avrupa’nın en lüks ve büyük kapalı çarşısının inşa edildiğini dile getiren Karlı, şöyle konuştu:

"Çarşıda, 4 ana giriş kapımız mevcut. Sitenin tamamı 198 güvenlik kamerasıyla donatıldı. Ayrıca 5 bin 770 metrekarelik depomuz var. Burayı muhtemelen soğuk hava deposu olarak yaptıracağız. Çarşıda banka bloğu bulunacak. 8 bankaya özel yer yaptırdık. Çarşıda dükkanlar arasında bankalar olmayacak. Blok başlarındaki açık alanda farklı ebatlarda hizmet dükkanları var, oralarda büfe tarzı dükkanlar olacak."

Karlı, Rami'deki halde yolların 12 metre genişliğinde olduğunu, yeni halde ise bunun 27 metreye çıktığını belirterek, "Bu çarşıda, iki tır karşılıklı mal indirse üçüncü tır da yoldan geçebilir." diye konuştu.

Yirmi sokaklı çarşıda dükkan sahiplerinin ticaret bloğunda ofis açabileceklerini söyleyen Karlı, bloklardan birini tıp merkezi yapmak için ayırdıklarını belirtti.

- "Daha modern ve iyi şartlarda ticaret yapma imkanı bulacağız"

Esnaf Mehmet Yıldız ise 36 senedir Rami Gıda Toptancıları Hali'nde bulunduğunu belirtti.

Mevcut hal ile taşınacakları arasında bazı farklar bulunduğunu dile getiren Yıldız, "Burada bizim suyumuz yoktu, kanalizasyonumuz yoktu, trafik sıkıntımız vardı. Taşınacağımız yerde yollar çok geniş olduğundan ve dükkanların üstünün kapalı olduğundan rahat edeceğimizi hissediyorum." diye konuştu.

Halde dükkanı olan Halit Coşan ise Eminönü ile Unkapanı esnafı olarak uzun zaman burada kaldıklarını söyledi.

Başakşehir’deki yeni çarşıya yakın zamanda taşınacaklarını belirten Coşan, "Daha modern ve iyi şartlarda ticaret yapma imkanı bulacağız. Burası geçici olarak 2 yıllığına yapıldığı için düzenli ve planlı inşa edilmedi. Yeni yerlerimiz daha düzenli, planlı, yolları daha geniş ve üstü kapalı yapıldı. Belki de dünyada eşi benzeri az olan bir çarşı oldu." dedi.

 

Rami Kışlası Kütüphanesi yakında açılacak!