TOKİ, Rami gıda toptancılarına çarşı yapacak

TOKİ, Rami gıda toptancılarına çarşı yapacak

İstanbul Gıda Toptancıları Çarşısı olarak bilinen Rami'deki gıda merkezinin taşınması konusunda çarşı yönetimi TOKİ ile prensipte anlaştı. Birkaç gün içinde imzalar atılıyorRami Gıda Toptancıları Derneği Başkanı Günay Kotil,  TOKİ  ile Avrupa'nın en modern çarşısını yapacaklarını ve birkaç gün içinde el sıkışılacağını söyledi. Günay'ın verdiği bilgilerden yapılacak hesaplamaya göre, çarşı 180 milyon dolarlık bir taşınmaya neden olacak. 1970'lerde Unkapanı'ndan Eminönü'ne geçen ardından da 23 yıl önce Rami'ye gönderilen Gıda Toptancıları'na yine yol göründü. Ancak bu kez kendi çarşısının tapulu malı olmasını isteyen Ramili toptancılar Bahçeşehir ilçesinde Ispartakuledeki Koza Evleri'nin yanındaki TOKİ arazisine çarşı yapılması konusunda anlaştı.

BİR TEK BİZİ TOKİ DİNLEDİ
Rami Gıda Toptancıları Derneği'nin 16-17 yıllık Başkanı Günay Kotil, kendileriyle belediye ve diğer hiçbir kurumun ilgilenmediğini belirterek, "TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar bizi dinledi. 'Kendi paramızla yer istiyoruz' dedik Bayraktar da parayı vermemiz halinde yapabileceklerini söyledi. Bin 256 işyeri olarak sözlü anlaşma yaptık, birkaç gün içinde de sanıyorum iş resmiyete dönüşecek" dedi.

20 AYDA TESLİM EDİLECEK
Kotil'in verdiği bilgilere göre İkitelli'de kurulacak çarşı 20 ayda teslim edilecek. Çarşı'yı Kayabaşı'nda Ispartakule, Olimpiyat Stadı ve Koza Evleri'nin yanında şeklinde tarif eden Kotil, TOKİ'ye verebildikleri kadar parayı peşin verip kalanını bankalardan borçlanacaklarını dile getirdi. Projenin ayrıtılarına gelince; Kotil'in verdiği bilgilere göre arsa TOKİ'nin. 654 küçük, 630 büyük dükkan yapılacak. Küçüklerin anahtar teslimi 100 bin lira, büyüklerin ise 180 bin lira olacak. TOKİ, arsa hariç inşaat için 100 milyon lira civarında bir maliyet çıkarmış. Buna göre basit bir hesapla toplam bin 284 dükkan için 179 milyon liralık bir ödeme yapılacak.
Sabah