Recep Altepe'den kentsel dönüşüm uyarısı!

Recep Altepe'den kentsel dönüşüm uyarısı!Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, alanı ne olursa olsun hiçbir kurum ya da kişinin insan hayatıyla oynamaya hakkının bulunmadığını belirtti.Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısı yapıldı.  Ankara  Yolu’ndaki meclis binasında gerçekleşen oturumda, Bursa’da mahkeme kararıyla durdurulan kentsel dönüşüm uygulamaları da görüşüldü.


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’daki kentsel dönüşüm uygulamalarının ilgili STK’lar ve Nilüfer Belediyesi’nin başvurusuyla akamete uğratıldığını ifade ederek, duruma sert tepki gösterdi. Başkan Altepe konuyla ilgili olarak, “Yıkım ruhsatı veriliyor, evler tahliye ediliyor ve binalar yıkılıyor. Daha sonra ruhsat verilen ev ile ilgili mahkemeye gidiliyor ve ‘Yeni bina yapılıyor. Bunu durdurun’ deniliyor. Böyle düşüncesizlik, Nilüferliye böyle zulüm olmaz. Kim olursan ol, insan hayatıyla oynamaya hakkın yok! Bu tür şeyler ancak toplum huzurunu bozar” diye konuştu.


Başkan Altepe, konuşmasında, Bursa’daki kentsel dönüşüm çalışmalarının devletin Büyükşehir Belediyesi’ne verdiği yetkilerle gerçekleştiğini de belirtti. Başkan Altepe, “Bunun üzerine ilçe belediyesinden yıkım ruhsatı alındı ve yeni binaların yapımına başlandı. Fakat ilgili STK’lar ve Nilüfer Belediyesi’nin başvurusuyla, verilen yıkım ruhsatıyla tam bir tezat halinde dönüşüm çalışmaları durdurulmaya çalışıldı. Böyle bir düşünce, hareket tarzı olamaz. İnsanların yaşam ve barınma hakkına tecavüz etmek kimsenin haddine değildir. Burada yasa dışı bir şey olsa, devlet izin vermez. Ters bir şey olsa, uygulama olmaz. Olaya müdahil olanları kınıyorum” şeklinde konuştu.


Başkan Altepe, kentsel dönüşüm çalışmalarında tüm kurumların bir bütün halinde hareket etmesi gerektiğini belirterek, bu konuda herkesin aklını başına alması gerektiğini söyledi. Kentsel dönüşüm çalışmalarını engellemek isteyen kişi ve kurumlara çağrıda bulunan Başkan Altepe, “Mahkeme yoluna giderek süreci uzatmayın. İnsanların hayatlarıyla oynamayın. Evlerin bir an önce yapılması ve vatandaşlarımızın güvenli yuvalarına kavuşması konusunda hassasiyet gösterelim. Bakın Nilüfer Sitesi’ne. Çalışmalar bitti ve insanlar yeni evlerinde oturmaya başladı. Ne sıkıntısı var? Eski site nerede yenisi nerede? Bundan kim rahatsız olabilir? Niçin mahkeme yoluna gidiliyor? Bu insanların sıkıntılarını çözmek sadece Büyükşehir’in görevi değil ki! Herkes adımını buna göre atmalı ve kontrollü olmalı” ifadelerini kullandı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi