Markalı konut satışlarında senetli satış azaldı!

Markalı konut satışlarında senetli satış azaldı! Markalı konut satışlarında senetli satış azaldı!

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Eylül 2019 sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre, Eylül ayında yüzde 5.02 olarak saptanan stok erime hızının son bir yılın en yüksek seviyesinde olduğu belirtildi…2019 Eylül REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi açıklandı. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2019 yılı Eylül ayı verileri hakkında incelemede bulunan GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Yeni konut satışlarındaki ödeme yöntemlerini incelediğimizde, peşinat ve banka kredisi kullanımının arttığını senet kullanımının ise azaldığını görüyoruz. Eylül ayında banka kredisi kullanım oranı yüzde 19’a ulaşsa da, faizlerin inmeye devam etmesiyle konut kredisi kullanımı yükselmeye devam edecektir. Aynı zamanda Eylül ayı stok erime hızının, son bir yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşmesinde konut kredisi faiz indiriminin payı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.” dedi.

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise sonuçlar ile ilgili şu yorumlarda bulundu, "Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0.37 oranında azalış, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.36 oranında artış gerçekleşti. Markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 5.32’lik kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutlar tercih edildi. Eylül ayında yüzde 5.02 olarak kaydedilen stok erime hızı son 1 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşmiş görünüyor. Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemleri incelendiğinde, peşinat kullanım oranında Ağustos ayına göre Eylül ayında yüzde 43.76'lük, banka kredisi kullanım oranında ise yüzde 25.08'lik bir artış söz konusu.”

Yeni konutlarda fiyat artışı yüzde 0.43

Markalı projeler olarak bilinen ve genel olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin sonuçlarına göre; Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0.37 nominal azalış, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.36 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 86.70 oranında nominal artış yaşandı.

1+1 ve 3+1’de artış

Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Eylül ayında bir önceki aya göre 1+1 konut larda yüzde 0.48 oranında artış, 2+1 konutlarda yüzde 0.73 oranında azalış, 3+1 konutlarda yüzde 0.53 oranında nominal artış ve 4+1 konutlarda yüzde 0.67 oranında nominal azalış gerçekleşti.

Yabancıya satışlar son 6 aylık ortalamanın altında

Markalı konut projesi satışlarının Eylül ayında yüzde 5’lik kısmı yabancı yatırımlara yapıldı. Yüzde 37’lik oran ile satışlarda 1+1’lik konutlar tercih edildi.

Peşinat ve banka kredisinde artış, senet kullanımında azalış

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranlarına bakıldığında; Eylül ayında peşinat kullanımının yüzde 59, banka kredisi kullanımının yüzde 19 ve senet kullanım oranının yüzde 22 seviyesinde olduğu belirlendi. Ağustos ayında peşinat kullanımı yüzde 41, senet kullanımı yüzde 44, banka kredisi kullanımı ise yüzde 15 oranında olmuştu.

Stok erime hızında önemli artış

Yeni Konut Fiyat Endeksi raporunda Eylül ayı stok erime hızı rakamlarına bakıldığında adet olarak stoklarda yüzde 5.02 oranında azalma görüldü. Ağustos ayı stok erime hızı yüzde 3.18 oranındaydı. Eylül ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 76’sı bitmiş, yüzde 24’ü bitmemiş konut stoklarından oluştu.

REIDIN Emlak Endeksi 2019 Eylül'de yüzde 5.62 arttı!

Konut kredisi faiz oranlarında son durum!