Revizyon planlarıyla Bayraklı'nın önü açılacak!

Revizyon planlarıyla Bayraklı'nın önü açılacak!İzmir'de gecekondulaşmanın yoğun olarak yaşandığı Bayraklı'da vatandaşlarla müteahhitleri kentsel dönüşümde ortak bir zeminde uzlaştırma adına imar planlarında revizyon çalışmasının ilk adımı atıldı.


Bayraklı Belediye Meclisi kentsel dönüşümün sağlanması adına önemli bir kararın altına imza attı. Belediye meclis toplantısında plan ve proje müdürlüğünce hazırlanan Tepekule ile Çay Mahallesi sakinlerini ilgilendiren 1/1000 ölçekli imar plan revizyonu oy birliği ile kabul edildi. 

Karar onaylanması üzere  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'ne gönderildi. Bayraklı Belediye Başkam Hasan Karabağ, "Büyükşehirlere yapılan görüşmeler olumlu geçti. 

Oradan da inşallah geçecek. Ondan sonra da Bayraklı'nın önünü açmış olacağız" dedi. 


1/1000 ÖLÇEKLİ PLAN

İzmir'de gecekondulaşmanın yoğun olarak yaşandığı Bayraklı'da vatandaşlarla müteahhitleri kentsel dönüşümde ortak bir zeminde uzlaştırma adına imar planlarında revizyon çalışmasının ilk adımı atıldı. Belediye meclisinde Tepekule ve Çay Mahalleri'ndeki 48 hektarlık alanı kapsayan 1/1000 ölçekli imar plan revizyonu meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi. 

İki mahallede küçük parselleri birleştirerek imar planlarında değişlik yaptıklarını belirten Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Belediyelerin yapmaya çalıştığı kentsel dönüşüm uzlaşmasında sıkıntı yaşanıyor. Vatandaş, 'Oğlum, kızım var bunlara birer daire verin. İmar planlarını biraz daha iyileştirin. Ben de müteahhitle anlaşayım' diyor. 


ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ

Biz de bu kapsamda bir çalışma yürüttük. Küçük parseller birleştiriliyor ve inşaat hakları yukarıya doğru veriliyor. 

Caddeler 15 metre seviyesinden dar olmamak şartıyla yeniden dizayn ediliyor. Mecliste aldığımız bu karar tarihe geçecek. Dilerim bunu Bayraklı'nın tümüne yayarız. Büyükşehiıie yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini arkadaşlarım bana iletti. Oradan da inşallah geçecek. Ondan sonra Bayraklı'nın önünü açmış olacağız. İmar planlarının kabul edilmesinin ardından vatandaşlarla ^ müteahhitlerin anlaştığı süreci birlikte izleyeceğiz. 

Aldığımız karar, Bayraklımız ve İzmir için hayırlı olsun" dedi. 


Habertürk Egeli