Rize-Artvin Havalimanı'nda sona gelindi!

Rize-Artvin Havalimanı'nda sona gelindi!

Alt yapısında hedeflenen 100 milyon ton dolgunun 97 milyon tonu bitirilen Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışı sene sonunda yapılacak. Alt yapısında hedeflenen 100 milyon ton dolgunun 97 milyon tonu bitirilen Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışı sene sonunda yapılacak. 

Sabh Gazetesi'nden Özgür Özdemir'in haberine göre; 3 bin metre uzunluğu ve 45 metre genişliği bulunacak olan Rize-Artvin Havalimanı'nda 400 kamyon her gün dolgu malzemesi taşırken, aynı zamanda 2 adet alt kısmı dolguya göre açılabilen ve böylece nokta atışlarla dolguyu yapan 2 adet de gemi 24 saat aralıksız olarak faaliyette. 

Deniz dolgusunda inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra Türkiye'deki ve Karadeniz Bölgesi'ndeki denizin üzerinde inşa edilen 2. havalimanı olma özelliğine sahip olacak Rize-Artvin Havalimanı projesinin inşaat çalışmaları 24 saat esasıyla hızla sürüyor. 

Rize-Artvin Havalimanı nda sona gelindi!

Doğu Karadeniz bölgesi için oldukça önem arzeden ve 100 milyon tonluk dolgunun yapılacağı Rize-Artvin Havalimanı projesinde 97 milyon tonluk dolgu bitirilirken; pist, terminal binaları ve çay yaprağı şeklinde olacak giriş tagı kule de şekil alıyor.

Havalimanı dolgusunda yüzde 97, üst yapıda ise yüzde 47,5 tamamlanma kaydedildiğine vurgu yapan Rize Valisi Kemal Çeber "Havalimanında bugün itibariyle yüzde dolgu anlamında yüzde 97 tamamlanma sağlandı. Yani 100 milyon ton dolgunun 97 milyon tonu bitti. Diğer alt yapı işleri ile birlikte toplam alt yapı seviyemiz yüzde 94,5, üst yapıda da yüzde 47,5 seviyesine ulaştık. Hızla devam ediyor. Amacımız bu yıl sonunda tamamlanmış olarak havalimanımıza ilk uçağı indirmek" diye konuştu. 

Rize'de yatırım gerçekleştirmenin hava şartları ve coğrafi koşullar sebebiyle zor olduğuna vurgu yapan Vali Çeber "45 gün hiç ara vermeyen, bir bölümü de afet olan yağışlı bir sezon yaşadık. Onun dışında da bazı zorluklarımız var. Rize'de yatırım yapmak gerçekten çok zordur. İklimden dolayı, coğrafi şartlardan dolayı çok zordur. Bizi engelleyecek şartta bir zorluk olmazsa yıl sonunda açmış ve ilk uçağı indirmiş olmayı hedefliyoruz"şeklinde konuştu.

Zafer Havalimanı satılıyor!