15 / 08 / 2022

Rize Güneysu'da beton binalar yöresel mimariye uygun ahşapla kaplanıyor!

Rize Güneysu'da beton binalar yöresel mimariye uygun ahşapla kaplanıyor!

Rize'nin Güneysu ilçesinde, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) desteği ile 'Turizm Odaklı Yenileme ve Öze Dönüş' Projesi uygulanıyor. Proje ile beton binaların dış cepheleri yöresel mimariye uygun olarak ahşapla kaplanıyor...Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baba ocağı Rize ziyaretleri sırasında beton binalara yönelik hemşerilerine şiveli yaptığı 'Hayin kötü evler yapayisunuz' eleştirileri sonrası bölgede çalışmalar başladı. Başta kamu binaları olmak üzere konutlar ve tesisler yöre mimarisine uygun ahşap-taş olarak inşa edilmeye başlandı. DOKAP' ta, Karadeniz Bölgesi'nde, 'Turizm Odaklı Yenileme ve Öze Dönüş' Projesi başlattı. 

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre Karadeniz'de, ilk etapta 4 ayrı noktada çalışma başladı. Rize'nin İyidere ve Güneysu ilçeleri ile Giresun'un Dereli ve Tokat'ın Turhal ilçesinde uygulanan proje ile beton görünümlü kentler Karadeniz'in özlenen yöre mimarisine sahip olacak.

GÜNEYSU'DA DEĞİŞİM BAŞLADI

Projenin uygulandığı Rize'nin Güneysu ilçesinde beton binaların ahşapla kaplandığı ilçenin görünümü değişmeye başladı. Orta Ada alarak bilinen ilçenin orta kısmındaki yapıların yıkımı ile başlayan ilçedeki değişim Kentsel Dönüşüm ve öze dönüş projeleri ile devam etti. 180 ve 160 konut ile 480 konutluk üniversite konutları inşaatları ile devam eden yenilenme süreci Köprübaşı Mahallesindeki Kentsel Dönüşüm Projeleri ile sürdürüldü. DOKA ile başlayan Güneysu'daki beton binaların ahşapla kaplanması projesi, DOKAP'ın proje desteği ile sürdürülüyor.  

BELEDİYE BAŞKANI: GÜNEYSU KENDİNİ 2'YE KATLAYACAK

Yöresel mimariyi modern mimari ile buluşturan ilk ismin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek yaptığı yöresel mimarideki evinin örnek oluşturduğunu söyleyen Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan "Sonra da bazı kamu binaları bu tarzda yapıldı. Geçmişte değerli bir kültürümüzün açığa çıkmasını Cumhurbaşkanımız sağladı. Kendisi Belediye Başkanı olmadan önce ilçemizde Orta Ada'nın yıkılmasını için dönemin belediye başkanı Ahmet Minder beye 'Orta Ada'yı yık demişti. Orta Ada yıkıldı ilçemizin içi açıldı. Köprübaşı Mahallemizde kentsel dönüşüm başlattık. Kimse yıkımlara itirazda bulunmadı. Çok güzel bir proje uygulayacağız. Güneysu'da, 2 adet toplu konut projemiz var. 180 ve 160 konutluk 2 projemiz var. Üniversitemizin 480 konutlu lojmanları yapılıyor. Burası öğretim görevlileri için bir cazibe merkezi olacak. Yeni yapılaşmalarla beraber Güneysu kendini 2'ye katlayacak" dedi.

'ESKİ YAPILAR YÖRESEL MİMARİYE DÖNÜŞECEK'

Bu değişimin bir kaç yılda gerçekleşeceğini ifade eden Turan, şu şekilde konuştu:

"Biz yıkıp yapacaklarımızın inşaatına başladık. Mevcut yapıların da ıslah edilebilenler üzerinde bir çalışma başlattık. Ersin Yazıcı Valimiz döneminde DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay beyle birlikte bir çalışma başlattık. Bölgede olmayan bir proje oldu. İyidere bizden sonra bu projeyi uyguladı. Bizim projemiz o gün 3'de 1'ini kapsıyordu. Daha sonra milletvekilimiz Hasan Karal ile beraber Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan beye gittik. Projenin kalan ödeneğini oradan aldık. DOKAP Başkanı Ekrem Yüce'nin ilgisi ve yakın takibi ile o projenin yüzde 50'sini tamamladık. Bu proje ile eski yapılar yöresel mimariye dönüşecek"