02 / 07 / 2022

Rize'de deniz doldurularak şehir hastanesi inşa edilecek!

Rize'de deniz doldurularak şehir hastanesi inşa edilecek!

Rize’de havalimanı ve lojistik liman projelerinin ardından denize dolgu yapılarak üzerinde şehir hastanesi yapılması amacıyla proje hazırlandı. Proje için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu 'gerekli değil' kararı alındı, imar planı da askıya çıkarıldı.Rize’de havalimanı ve lojistik liman projelerinin ardından denize dolgu yapılarak üzerinde şehir hastanesi  yapılması amacıyla proje hazırlandı. Proje için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu 'gerekli değil' kararı alındı, imar planı da askıya çıkarıldı.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; şehir merkezinin 3'te 1'i 1960'larda deniz dolgusu ile kazanılan alana kurulan Rize'de havalimanı ve lojistik liman projelerinin ardından şehir hastanesinin de 340 bin metrekarelik alanda 7 milyon 700 bin ton taş kullanılarak denize dolgu üzerinde hayata geçirilmesi için proje hazırlandı.

Taşlıdere ve Hamidiye mahalleleri arasında yapılacak 850 yatak kapasitesi tüm odaları deniz manzaralı şehir hastanesi için ÇED raporu 'gerekli değil' kararı alındı. Hastanenin imar planı da askıya çıkarıldı.

Rize de deniz doldurularak şehir hastanesi inşa edilecek!

"TEK YERİMİZ DENİZE DOLGU"

Rize Valisi Kemal Çeber, şehir hastanesi inşaatı için deniz dolgusunun 1 senede tamamlanacağın dikkat çekerek, kamu yatırımları için yaşadıkları en temel problemin yer problemi olduğuna vurgu yaptı. Vali Çeber, "Geniş düzlükleri olan bir kent değiliz. Burada araziler, arsalar çok kıymetlidir. Doğanın, tekniğin, imkanların elverdiği ölçüde, denizimizdeki uygun yerleri doldurarak büyük yatırımları yapıyoruz. Şehir hastanesi de sektörel özellikleri gereği mutlaka dolguya yapılması gereken bir yatırım. Çünkü biz bu hastanede hem Gürcistan'dan gelen hastalarımıza hem Artvin'den, hatta Erzurum İspir bölgesinden gelen hastalarımıza da hizmet vereceğiz. Çünkü halihazırda da o hizmetleri, o insanlarımıza biz veriyoruz. Bunun için ulaşımının çok kolay, yazın kışın saniyelerin bile önemli olduğu hasta ve hastane işlemlerinde, bu saniyeleri kazandıracak bir alan olması gerekiyordu. Onun da tek yeri denize dolgu” açıklamasında bulundu.

"TÜM HASTA ODALARI DENİZ GÖRECEK"

Şehir hastanesi için dolgu zemin etütlerine start verildiğini dile getiren Vali Çeber, “Teknik aletler ile oralar taranıyor. Olumsuz bir durum çıkmadı. Oraya bu dolguyu yapabileceğiz. Dolgu imar planı yapılacak, sonra bu planlamaya uygun olarak da dolgu yapılacak. Yaklaşık bir yıllık sürede bu işlemlerin tamamlanmasını öngörüyoruz. Sonra da hastane inşaatımız yapılacak. Hastane inşaatımızın da projesi hazır. 850 nitelikli yatak kapasiteli, öğretim üyelerimizin yerlerinin, idari bölümlerin olduğu çok güzel bir plan çizildi. Tüm hasta odaları denizi görecek. Bu çerçevede 1 yıl sonra binanın inşaatına başlamayı öngörüyoruz” diye konuştu.

Rize-Artvin Havalimanı'nda üstyapının yüzde 80'i tamam!