Rize'de yat limanı sahasına inşa edilecek şehir hastanesine tepki!

Rize'de yat limanı sahasına inşa edilecek şehir hastanesine tepki! Rize'de yat limanı sahasına inşa edilecek şehir hastanesine tepki!

Rize'de yat limanı sahasına dolgu yapılarak inşa edilecek olan Rize şehir hastanesine Saltuk Deniz tepki gösterdi. Saltuk Deniz, "Rize'de zaten her şey için hemen denizi dolduralım deniyor" dedi...AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, kente yapılması hedeflenen şehir hastanesinin yat limanı sahasına inşa edileceğini duyurdu. Yazıcı, hastanenin yap işlet modeliyle değil milli bütçeyle yapılacağını belirtti. 

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre; deniz doldurularak yapılacak olan 800 yatak kapasiteli hastane tartışmalara sebep oldu. CHP İl Başkanı Saltuk Deniz, "Rize'de zaten her şey için hemen denizi dolduralım deniyor" dedi ve tepki gösterdi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Rize Şehir Hastanesi’nin 1999 yılında yapımına başlanan ancak ödenek yetersizliği sebebiyle 2001’de inşaatı yarım kalan daha sonraki yıllarda da denize yapılan dolguda dayanıksız yumuşak taşlar kullanıldığı için durdurulan yat limanı alanına yapılacağını duyurmuştu.

Yazıcı, “Denizin üzerinde dolgu ile yat limanı alanına inşaat gerçekleştirilecek. Burada, hastane alanı için 220 dönümlük bir alan oluşacak. Onun üzerinde 800 yataklı, Türkiye’ye yakışır, yaraşır bir kompleks olacak. Bu da 2020 yatırım programında. Dolayısıyla bunun da proje etüt çalışmaları devam ediyor. Yap işlet devret modeliyle değil tamamen milli bütçeyle yapılacak” şeklinde konuştu.

”HER ŞEY İÇİN DENİZ DOLDURULUYOR”

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz sosyal medya hesabından açıklama yaparak şehir hastanesi projesine tepki gösterdi.

Deniz, “Rize’de zaten her şey için hemen denizi dolduralım deniyor. Ondan sonra kent niye gelişmiyor, bu kent geleceğe hazırlanamıyor diye hayıflanıyoruz. Şimdi hemen okumadan yorum yapmalar başlar, CHP her şeye karşı. Rize’de bir zamanlar efsane olan şu söz bu gün de geçerli mi hâlâ?: ‘Denizi kara, karayı para yapmak’

Rize’nin önündeki beton yollardan ve viyadüklerden memnun muyuz? Sahil yolu yukarıdan geçse ve daha güzel bir Rizemiz olsa daha iyi değil miydi? Biz sadece ülkemizin daha fazla yağma edilmesine göz yummak istemiyoruz. Yoksa yapılacak her iyi hareketin sonuna kadar destekçisiyiz” diye konuştu.

AKP’Lİ ADAY ADAYI DA TEPKİ GÖSTERDİ

27. dönemde AKP’den milletvekili aday adayı ve halen daha AKP üyesi olan Avukat Seher Kandil de Karadeniz sahilinin her geçen gün kötüye gittiğine dikkat çekerek, “Rize’nin doğal güzelliğine yapılan en büyük kötülüktür. Siyasi anlamda alınan bu karar Rize’nin yarınları için çok büyük bir yanlıştır. Çok yazık!” dedi.

Diğer taraftan önceki Sağlık Bakanı Ahmet Demircan döneminde şehir hastanesinin yeri Düzköy mevkii olarak belirtilmişti.

Rize'de şehir hastanesi, deniz dolgusu üzerinde inşa edilecek!