Ro Ro Limanı imar planı askıya çıktı!

Ro Ro Limanı imar planı askıya çıktı!İDO tarafından Ambarlı'da 145 bin metrekarelik alanda Ro-Ro liman projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kararıyla askıya çıktı. Söz konusu projeyle ilgili Beylikdüzü'ndeki vatandaşların İmamoğlu'nun itirazları sürüyor


İDO tarafından Beylikdüzü'ne yapılması planlanan ve bu sayede trafiği de rahatlatması öngörülen Ro Ro Limanı projesinin imar planında yaşanan yeni gelişme doğrultusunda 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli 'Uygulama İmar Planı Değişikliği' 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümleri ile 3621 sayılı Kıyı Kanunu'nun 7.maddesi uyarınca NİP-14293ve UİP-14291 plan işlem numarası alarak 30 gün boyunca askıda kalacak. Limanın imar planı 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 12 Kasım tarihinde askıdan inecek.


Söz konusu projeyle ilgili Beylikdüzü'ndeki vatandaşların ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun itirazları sürüyor. Beylikdüzü Ro Ro Limanı'yla ilgili geçtiğimiz günlerde Çevresel Etki Değerlendirme Raporu'yla ilgili bilgilendirme toplantısı yapılmıştı. Ancak toplantı Beylikdüzü'ndeki sivil toplum kuruluş temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşın katılımı sebebiyle mekan ve fiziki koşul yetersizliğinden ertelenmişti.


İtirazlar tutanak altına alınmış aynı zamanda Beylikdüzü Kent Konseyi projeyle ilgili bir imza kampanyası başlatmıştı. Bu tutanakların kayda geçip geçmediği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayınlayacağı toplantı tutanağında belli olacak. Gelişmeye bağlı olarak dava süreci başlayacak.


7 SAATLİK YOL 2 SAATE İNECEK

İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından hayata geçirilecek Beylikdüzü Ambarlı'da yapılması planlanan ro-ro limanıyla Marmara'nın kuzeyinde Ambarlı ve Topçular arasında çalışacak gemi, tur ve kamyonlar İstanbul trafiğini işgal etmeden Avrupa'dan Asya'ya geçebilecek. 


Beylikdüzü Ro-Ro Limanı projesi ile Ambarlı'dan yarım saatte yüklenecek gemilerin Topçular'a 2 saatte ulaşması hedefleniyor. Karayolundan ortalama 7 saat süren 300 kilometre uzunluğundaki mesafe ise 2 ila 2,5 saate inecek. Böylelikle kamyon ve tırlardan kaynaklanan yol yıpranmaları azalacak.


Haber Eskspres