30 / 09 / 2023

Rusların Türk gayrimenkulüne olan ilgisi artıyor!

Rusların Türk gayrimenkulüne olan ilgisi artıyor!

Rusların yabancı gayrimenkul alım coğrafyası değişmeye başladı. Rusların İspanya’ya olan yüksek ilgisi azalırken, TL'deki değer kaybı, küçük bütçeli alıcıları Türkiye’ye yönlendiriyor...Prian.ru tarafından yapılan araştırmaya göre, Rusların İspanya’da konut satın alma işlemlerinde azalma olduğu gözlendi.

Sputniknews'de yer alan habere göre; Prian.ru tarafından yapılan araştırmada, analistlerin yaptıkları hesaplamalara göre, İspanya’da 2019 yılında gayrimenkule olan talep bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16.7 oranında azaldı. Araştırmaya göre, yılın en fazla talep gören ülkesi yüzde 18’le Türkiye olurken, bu rakamın 2018 yılı verilerinin yaklaşık iki katı olduğu gözlemlendi. İtalya’ya olan talep yüzde 5 ila 7 oranında artarken, Finlandiya ve Karadağ’a olan talep yüzde 31.7 olarak gerçekleşti.   

Rusların Türkiye’ye olan ilgilerindeki artış yerel istatistiklerle de doğrulandı. İran merkezli Financial Tribune gazetesinin Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine dayandırarak paylaştığı bilgilere göre, Ruslar 2019’da Türkiye’den 2.9 bin konut satın alarak bu ülkeden gayrimenkul satın alan İran ve Iraklıların ardından üçüncü sırada yer aldı. Rusların Türkiye’deki gayrimenkul işlem sayısında bir yılda yüzde 26’lık bir artış görüldü.

Prian.ru analistleri, Rusların Türkiye’ye olan yüksek ilgisini ülkenin popüler turistik yerleri ve oturma izni alınmasındaki kolaylıklara bağlıyor.
Indrikson.ru portalı kurucusu İgor İndriksons, Türkiye’yi yüksek riskli ülkeler arasında olduğu ifade ederek sadece ucuz gayrimenkule yatırım yapılmasını önerdi. İndriksons, Türkiye’ye olan yüksek ilginin yanında İspanya’ya karşı ilginin azalmasını, bu ülkedeki yüksek gayrimenkul fiyatları ve hayat pahalılığıyla ilişkilendirdi.

Prian.ru uzmanı Filipp Berezin ise, özellikle gelişmiş ipotek programları nedeniyle İspanya pazarının oldukça istikrarlı olduğunu ve bu ülkede gayrimenkul yatırımcıları için ‘altın vize’ uygulamasının devam ettiğini dile getirdi.

Berezin’e göre Finlandiya’ya olan talep, St.Petersburg, Kaliningrad ve Karelya bölgesi sakinlerinin bu ülkeye olan yoğun ilgisi ve yeni gayrimenkullerin satışa çıkarılması nedeniyle artıyor.

Berezin, Karadağ’a ise Avrupa Birliği (AB) üyesi olması nedeinyle talebin artığına vurgu yaptı.

Yabancıya konut satışında yeni rekorlar yolda!

Geri Dön