Rusya ile normalleşme sürecinde inşaat sektörü gaza bastı!

Rusya ile normalleşme sürecinde inşaat sektörü gaza bastı!

Türkiye ve Rusya arasındaki normalleşme sürecinde en hızlı gaza basan sektör inşaat oldu. Türk inşaat şirketleri, Rusya'daki eski iş ortaklarıyla irtibata geçti, ihale yasağı resmi olarak kalkmamasına rağmen ihalelere davet almaya başladı.Türkiye ve Rusya arasındaki normalleşme süreci hızlı başladı. İki ülke arasındaki iyileşme sürecinde en hızlı gaza basan sektör inşaat oldu. Türk inşaat şirketleri, Rusya'daki eski iş ortaklarıyla irtibata geçti, ihale yasağı resmi olarak kalkmamasına rağmen Türk firmaları yerel yönetimler üzerinden ihalelere davet almaya başladı. İlişkilerin normalleşmesinin hemen ardından ilk gün 15 ihale için Türk firmalarının da hazırlanmasına onay verildi. 


Rusya ile normalleşme sürecinde inşaat sektörü gaza bastı!


St. Petersburg'da 300 km'lik bir yol inşa projesi, Novosibirsk'teki gübre fabrikası ve Moskova yakınlarındaki demir-çelik fabrikasının inşası için çıkılacak ihalelerde Türk firmaları da yer alacak. Bugüne kadar Rusya'da 65 milyar dolarlık projeleri bulunan firmalar, şu anda imza aşamasında olan 2 milyar dolarlık projeleri biran önce üstlenme amacında. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de bir yıldan beri müteahhitlerin Rusya'da yeni iş alamadığını aktardı. Özdemir, "Kontrat imzalama sürecinde olan birçok işi imzalayamadık. Türk müteahhitlik firmalarının Rusya'da iyi teklif vererek mukaveleleri anlaşma noktasına getirdikleri 2 milyar dolarlık imzalanmayı bekleyen projeleri var. Bunları biran önce imzalayabilir ve iyi noktaya getirirsek bizim için çok önemli. Ülkemize hem istihdam açısından hem döviz girdisi açısından hem de ihracat açısından katkı sağlayacak projeler bunlar" bilgisini verdi. 


GÖZLER FUTBOL ŞAMPİYONASINDA 

Çimento sektöründe ilk siparişler verildi. İş dünyası örgütleri de bayramdan sonraki iş Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir  ajandalarının ön sıralarına Rusya ziyaretlerini almaya başladı. Makine Tanıtım Grubu, TÜGİAD, TÜGİK ve TİM'e bağlı ihracatçı birlikleri heyetler halinde Rusya'ya gidecek. STK temsilcileri özellikle vizelerin yeniden kalkmasıyla bu ziyaretlerin artacağını vurguluyor. Türkiye Müteahhitler Birliği, 2018 Dünya Futbol Şampiyonası'nın Rusya'da yapılacağını belirterek, "2014 Soçi Kış Olimpiyatları'nda birçok tesisin zamanında tamamlanması için Türk firmaları tercih edilmişti. 2018'de Rusya'da Dünya Futbol Şampiyonası olacak. Bu kapsamda yapılacak kentsel alt ve üst yapı projelerinde de firmalarımız yer almak için bugün itibarıyla hazır durumda" dedi. 


RUSYA'DA 1928 PROJEYİ TÜRKLER YAPTI 

Türk müteahhitlik sektörünün en güçlü olduğu ülkelerden biri Rusya. Türk müteahhitler 1988'den bu yana Rusya'da 1928 proje gerçekleştirdi. Bu projelerin toplam bedeli ise 65 milyar dolar. Türk müteahhitler ülkede faaliyet gösteren yabancı müteahhitler içinde de yüzde 20'lik pay ile lider konumunda. Sadece 2014'te 3.9 milyar dolar, 2015'te ise 5.3 milyar dolarlık projeler üstlendiler. Firmalar, Rusya'da bugüne kadar çok çeşitli altyapı ve üstyapı işleri yaptılar. Rusya ile normalleşme sürecinde inşaat sektörü gaza bastı!Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Rusya'nın yurtdışı müteahhitlik hizmetleri açısından olduğu kadar, inşaat malzemeleri talebindeki artış nedeniyle de önemli bir pazar olduğunu söylüyor. Yenigün ilişkilerde normalleşmenin Türk firmalara Rusya'daki faaliyetlerine yeniden ağırlık verme ve yeni projeler üstlenme imkanı sağlayacağını belirtiyor. 


Türkler tarafından Rusya'da hayata geçirilen proleler hangileri? 

1. Enerji Santralleri - Enka 

2. İş Merkezleri ve Çok Katlı Binalar - Enka

3. Kamu Binaları - Enka 

4. Skladochnaya İş Merkezi - Ant Yapı 

5. Arcus İş Merkezi - Ant Yapı 

6. White Garden - Ant Yapı 

7. Soci Olimpiyat Köyü Projesi - Ant Yapı 

8. Aura AVM - Rönesans 

9. Renaissance Hail Ofis Binası - Rönesans 

10. Yaroslavl Alışveriş Merkezi Projesi Rönesans 

11. Rus Bilimler Akademisi Elite Konut Kompleksi - Koçtek İnşaat 

12. Europark Ticaret ve Alışveriş Merkezi - Koçtek İnşaat 


Rusya'da kimler proje yapıyor?

Türkiye'de yer alan birçok inşaat ve müteahhitlik işi yapan firma, Rusya'da oldukça fazla proje geliştirdi. Neredeyse tüm inşaat şirketleri Rusya'da bir proje yapıyor. Bu şirketlerden öne çıkanlar şunlar: Ant Yapı, Rönesans, Betatek, Gama, Summa, Mebe, Enka, Koçtek İnşaat, Koçak İnşaat, Kontek İnşaat Monotek İnşaat, Ant Pro Cons, Soyak İnşaat, Orimek Suvar, Yamata, Yenigün İnşaat, Palmira Group, Nova Construction, Ulu İnşaat, Polimeks İnşaat, Ulu İnşaat, Troy Group, Baytur İnşaat, Magnet İnşaat, Tepe İnşaat Marash Story, Sembol İnşaat Prodim, Atlas İnşaat, Akort İnşaat, Alarko Şirketler Topluluğu, Sefa İnşaat, Berksan Mühendislik, Esta Construction, ATK İnşaat, Üçgen İnşaat, Odak Grup ve Gentes Şirketler Topluluğu. 


Yeni Birlik