Şaban Dişli, Türk inşaat sektörünün dışa açılımını değerlendirdi!

Şaban Dişli, Türk inşaat sektörünün dışa açılımını değerlendirdi! Şaban Dişli, Türk inşaat sektörünün dışa açılımını değerlendirdi!

Şaban Dişli, Türk İnşaat sektörünün dış politikadaki açılımını değerlendirdi. Dişli inşaat sektörüyle alakalı ''en sıkıntılı olan sektörümüz inşaat sektörünün dışa açılımı'' yorumunu yaptı.


Şaban Dişli dış politikadaki açılımın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i bir araya getireceğini belirtti. "En sıkıntılı olan sektörümüz inşaat sektörünün dışa açılımı, turizm sektörünün hem İsrail hem Rusya açısından, Türkiye'nin kalkınmasına, büyümesine çok daha güzellikler getirecektir." dedi.


Şaban Dişli, net ihracatın büyümeye negatif katkı yaptığını ve ihracatın artırılması gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti:  "Çünkü turizmden 35-40 milyar dolar bir gelir bekliyorduk, bu aya kadar senenin yüzde 40'a yakın turizmde gelir kaybımız var. İnşallah senenin ikinci yarısını gerek bu bayramın 9 gün tatile çıkmasıyla iç turizmdeki canlanma, gerek önümüzdeki Kurban Bayramı'nda da benzeri bir süreç olacak, gerekse Rusya'dan yeni charter seferleri gelmeye başladı. Turizmde bu hedefe ne kadar yaklaşırsak, ihracatta da ne kadar katkı olursa tabi büyümemize o kadar çok olumlu katkı verecektir."


Şaban Dişli, "1. çeyrekte Türkiye için yüzde 3 büyüyebilir diyorlardı, yüzde 4,8 büyüdü. Bu büyümeyi korursak ve bundan sonraki yarıda en az yüzde 5 bir büyüme hızını yakalarsak ki dünyada Hindistan'dan sonra en hızlı büyüyen 2'nci ülkeyiz, kilitlenmiş olduğumuz 2023 hedeflerine daha kolay ulaşırız." değerlendirmesinde bulundu. AA