Sabri Ateş: İşine gelirse tabirini şimdi kiracı kullanıyor!

Sabri Ateş: İşine gelirse tabirini şimdi kiracı kullanıyor!

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş kiralamalarda kiracının söz sahibi olduğunu belirttiİstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, kiralamalarda artık kiracının söz sahibi olduğunu belirterek, "Şimdi kiracılar kırığını, döküğünü, boyasını, badanasını, yaptırmayan mal sahiplerinin evini kiralamıyor. Mal sahiplerinin burunları kırıldı. ’İşine gelirse’ tabirini şimdi kiracı kullanıyor" dedi.

Kiralarda da bir artış olmadığını, mal sahibi kira artışı istediğinde, kiracının uygun bir kiraya geçebildiğini ifade eden Ateş, "Zaten eski yerleşim bölgelerinde dolaştığınızda birçok evin kiralık olduğunu, üstündeki ilanların artık okunmayacak dereceye geldiğini görüyoruz. İnsanlar yeni bölgelerde, depreme dayanıklı, sosyal tesisleri olan binalarda uygun fiyata kiralama yapabiliyorlar. Yeni yerleşim bölgelerinde kiralama, alım-satım hareketli, eski yerleşim bölgelerinde durgunluk devam ediyor" diye konuştu.

FİYATLAR DÜŞECEK, KİMSE KANDIRILAMAYACAK

Sabri Ateş, Türkiye genelinde gayrimenkulde al-sat yaparak para kazanan yüzde 3 civarında bir yatırımcı kitlesi bulunduğunu, ancak, şu anda gayrimenkulleri elden çıkaramadıklarının altını çizdi. Müteahhitlerin de ucuza satmaları nedeniyle umdukları kar limitini de yakalayamadıklarını vurgulayan Ateş, "Bu yüzden beklemeye geçiyorlar. Ama eskiden böyle değildi, bu kişiler yeni projeleri takip ederler veya sıkışmış ailelerin, tüccarların mallarını ölü fiyatına alır, çok karlı satarlardı. Şu anda bu işi yapanlar beklemeye geçtiler. Bu şekilde para kazanan yatırımcı sıkıntıda" dedi.

Daha önceki zamanlarda da Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde Türkiye'deki gibi rant yapılmadığını ifade eden Ateş, "Şimdi biz de yavaş yavaş o ülkelere benzemeye başlıyoruz. Çünkü serbest ekonomi var, vatandaşın gözü açıldı, inşaat maliyetlerini hesaplamayı biliyor. Bundan sonra kimse kimseyi kandıramaz. Gayrimenkul de devamlı üretildiğine göre fiyatlarda düşme olacaktır. 10-15 yıl evvel gayrimenkul alanlar yüzde 400-500 kar ederdi, ama bu gibi olayların hemen hemen bittiğini görüyoruz."

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Artık kiracı 'canın isterse' diyor
Sabri Ateş, "İşine gelirse' tabirini şimdi kiracılar söylüyor'' dedi

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, kiracıların kırığını, döküğünü, boyasını, badanasını, yaptırmayan mal sahiplerinin evini kiralamadığını belirterek "İşine gelirse' tabirini şimdi kiracılar söylüyor'' dedi

Emlak sektöründe son 3 yıldır yaşanan durgun dönem ve artan konut inşaatları kiracıyı kral yaptı. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, kiralarda artış olmadığını, mal sahibi artışı istediğinde, kiracının uygun bir kiraya geçebildiğini belirterek "Zaten eski yerleşim bölgelerinde dolaştığınızda bir çok evin kiralık olduğunu, üstündeki ilanların artık okunmayacak dereceye geldiğini görüyoruz" dedi.

Sektörde geçmiş 3 yılın sıkıntılı geçtiğini, önümüzdeki günlerde de çok aşırı alım-satımlar, kiralamalar olmayacağını belirten Ateş, İstanbul'un merkezlerinde değil ama yeni yerleşim bölgelerindeki konutlara talep olduğunu açıkladı. Kiralamalarda artık kiracının söz sahibi olduğuna işaret eden Ateş, eskiden kiracı çıktığında ev sahibi evini kırığını, döküğünü yaptırmadan, o şekilde kiraya verebildiğini, bu hakkı kendinde gördüğünü, şimdi ise kiracıların kırığını, döküğünü, boyasını, badanasını, yaptırmayan mal sahiplerinin evini kiralamadıklarını söyledi.

Ateş, ''Kiracı, 'sen bin lira istiyorsun ama ben ödemem, karşı apartmandaki dairenin sahibi 700 liraya kiraya veremiyor, sen zam yaparsan ben de çıkarım' diyor. Mal sahiplerinin burunları kırıldı, eski dönemdeki 'işine gelirse' tabirini şimdi kiracılar söylüyor" dedi.

MEMUR İSTANBUL'U İSTEMİYOR

İstanbul'a tayini çıkanların gelmemek için her türlü çabayı sarfettiklerini belirten Ateş, ''Çünkü İstanbul'da hayat pahalı. Eskiden 'aman kardeşim ne olur beni İstanbul'a gönderin derlerdi, 7-8 senedir İstanbul'a kolay kolay kimse gelmek istemiyor'' diye konuştu. Türkiye genelinde gayrimenkulde al-sat yaparak para kazanan yüzde 3 civarında bir yatırımcı kitlesi bulunduğuna da işaret eden Ateş, ancak şu anda bu yatırımcıların almış oldukları gayrimenkulleri elden çıkaramadıklarını belirtti. Ateş, ''Müteahhitler daha ucuza satınca, bunlar da istedikleri kar limitini alamadıkları için beklemeye geçiyorlar '' dedi.
Bugün