Sakarya Akçay Barajı ile 3 yeni HES inşa edilecek!

Sakarya Akçay Barajı ile 3 yeni HES inşa edilecek!Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Akçay Barajı projesiyle kente 3 yeni HES'in de kazandırılacağını, böylece yıllık enerji üretim kapasitelerinin iki katına çıkacağını bildirdi.


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Akçay Barajı projesiyle kente 3 yeni HES'in de kazandırılacağını, böylece yıllık enerji üretim kapasitelerinin iki katına çıkacağını bildirdi.


Toçoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Akçay Barajı'nda çalışmaların 24 saat devam ettiğini belirtti.

Yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla şehre alternatif içme suyu kaynağı kazandırdıklarını vurgulayan Toçoğlu, barajla elektrik de üretileceğini kaydetti.


Barajda toplam 20 milyon metreküplük su depolanabileceğine işaret eden Toçoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Ayrıca 20 milyon metreküp de aktif hacim olacak. Böylelikle yılda toplam 40 milyon metreküplük su potansiyeli oluşturmuş olacağız. Sapanca Gölü'nden sağladığımız içme suyunda, Akçay Barajı ile 40 milyon metreküplük tasarruf sağlamış olacağız. Ayrıca barajdan elektrik enerjisi de üreteceğiz. Suyu kendi hareketiyle şehre aktaracağımızdan, elektrik harcamak yerine elektrik üreteceğiz. Bu yönüyle Akçay Barajı Türkiye'de bir ilk. Akçay her yönüyle Sakarya'ya artı değer katacak bir proje olacak."


Akçay Barajı ile Hızırilyas Su Yönetim Merkezi arasında bağlantı sağlayacak 46 kilometrelik çelik isale hattının 26 kilometrelik kısmının tamamlandığını vurgulayan Toçoğlu, 65 metre yüksekliğinde yapılacak barajın gövde kazılarının sürdüğünü kaydetti.

Baraj projesi kapsamında yeni HES'ler inşa edileceğini belirten Toçoğlu, "Sapanca Gölü'ne alternatif içme suyu kaynağı olacak olan Akçay Barajı, aynı zamanda şehrimizin enerji üretim kapasitesini de artıracak. Proje kapsamında şehrimize 3 HES daha kazandıracağız. İkramiye, Hacımercan ve Hızırilyas'ta inşa edilecek tesislerle, şu an yıllık 40 milyon kilovatsaat olan enerji üretim kapasitesini iki katına çıkaracağız." bilgisini verdi.


AA