Sakarya Taraklı ve Geyve'ye 42 milyonluk yatırım!

Sakarya Taraklı ve Geyve'ye 42 milyonluk yatırım!


SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş yaptığı açıklamada “Taraklı ve Geyve ilçelerimizde 42 milyon liralık yatırım yaparak yeni bir içmesuyu projesini hayata geçiriyoruz." dediSakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından hayata geçirilen Taraklı ve Geyve Yüksek Kesimler İçmesuyu Projesinde çalışmalar kısa süre içerisinde başlıyor. Proje ile ilgili olarak Taraklı ve Geyveli muhtarlarla bir araya gelen SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, “Güneyde, Taraklı ve Geyve ilçelerimizde 42 milyon liralık yatırım yaparak yeni bir içmesuyu projesini hayata geçiriyoruz. Projemizin 1. etabında iki ilçemizde 33 mahallemize daha sağlıklı ve daha bol içmesuyu ulaştıracağız. Tüm hazırlıklar tamamlandı. Ekiplerimiz önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacak. Yatırımımızın iki ilçemize de hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.


165 kilometre hat

Muhtarlar ile buluşmasında projeye dair önemli açıklamalarda bulunan Dr. Rüstem Keleş, “İki ilçemizde entegre bir içmesuyu ağı kuruyoruz. İlçe merkezini sağlam altyapı ile buluşturduk. Şimdi de yüksek kesimlerde yer alan mahallelerimizi daha sağlıklı ve bol içmesuyu ile buluşturuyoruz. Taraklı ve Geyve ilçelerimize bağlı 33 mahallemizde proje kapsamında toplamda 165 kilometre içmesuyu hattı inşa edeceğiz. Ayrıca belirli noktalara da 8 adet içmesuyu deposu inşa edilecek. Proje ile 750 metre yükseklikteki mahallelerimize dahi birinci sınıf içmesuyu ulaştıracağız. Bu açıdan 750 metrelik yükseklik gerçekten ciddi bir rakam. Zor bir proje. Ancak vatandaşlarımızın musluklarına bu suyu ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.


Güneye 100 yıllık garanti

Keleş, “Mühendislerimizle birlikte ayrıntılı bir şekilde sahayı gezerek incelemelerde bulunduk. Sizlerle görüştük. Bütün mühendislik analizlerini çok ayrıntılı bir şekilde yaptık ve bu projemizi ortaya çıkardık. Su analizlerimizi en iyi şekilde gerçekleştirdik. Projemiz için oldukça nitelikli, yüksek kalitede borular seçtik. En az 100 yıl vatandaşlarımıza hiçbir sorun yaşatmayacak kalitede borular kullanacağız. Doğal, arıtılmış ve el değmemiş yeraltı sularını vatandaşlarımızın musluklarına ulaştıracağız. Projemizi Ballıkaya Barajı ve Akçay Barajı ile entegre olabilecek şekilde planladık. Ekiplerimiz kısa süre içerisinde çalışmalara başlayacak. SASKİ olarak Taraklı ve Geyveli vatandaşlarımıza dünya standartlarında içmesuyu ulaştıracağız” dedi.

Sakarya Büyükşehir Beleidyesi