Sakarya'da kentsel dönüşüm hazırlıkları son aşamada!

Sakarya'da kentsel dönüşüm hazırlıkları son aşamada! Sakarya'da kentsel dönüşüm hazırlıkları son aşamada!

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce yaptığı açıklamada  “Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanmasında son aşamaya geldik ve en kısa sürede bakanlığa sunacağız. Sonrasında bakanlığın onaylaması halinde kentsel dönüşüme başlıyoruz” dedi.Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı, koronavirüs tedbirleri kapsamında Sosyal Gelişim Merkezi’nde yapıldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, 47 gündem maddesinin konuşulduğu toplantıda Başkan Ekrem Yüce, kentsel dönüşüm çalışmaları için komisyon oluşturduklarını ve oluşturulan komisyonun hazırlayacağı strateji belgesinin bakanlıktan onay almasıyla beraber kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlıca başlayacaklarını duyurdu. Meclis toplantısının hayırlı olmasını temenni eden Başkan Ekrem Yüce, şehirle ilgili aldıkları kararları hızla uygulamaya geçireceklerini de söyledi.

Kentsel dönüşüm hazırlıkları son aşamada

Ağustos Ayı Meclis toplantısının hayırlara vesile olmasını temenni ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Buruk bir Kurban Bayramı’nı geride bıraktık. Bazı arkadaşlarla görüştük, bayramlaştık.  Görüşemediğimiz arkadaşların geçmiş Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Şehrimiz ve bölgemiz deprem kuşağında yer almaktadır.  Bu coğrafyada tarih boyunca pek çok deprem yaşandı. Büyük hasarlar verdi. 17 Ağustos 1999’da en büyük depremlerden birini hep birlikte yaşadık. Depremin acısını, kaybettiklerimizi yüreğimizin en derininde hissettik. Depremin yaralarını sarmaya gayret ettik, mücadele ettik. Bu mücadelenin önemli bir noktasında bulunan kentsel dönüşüm için hazırlıklarımızda son aşamaya geldik” diye konuştu.

Dönüşüm için bakanlık onayı bekleniyor

Kentsel dönüşüm stratejisi için komisyon oluşturduklarını belirten Başkan Yüce, “Öncelikle ‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi ve Afet Riski Tespiti’ için bir komisyon oluşturduk. Tamamen kendi öz kaynaklarımız ve kendi ekiplerimiz ile hazırlanan Strateji Belgesi tamamlanmak üzere. Oluşturduğumuz komisyon öncelikle 16 ilçemizi kapsayan bir rapor hazırladı. Bu rapor hazırlanırken tüm ilçe belediyeleri ziyaret edilerek çalışmanın kapsamı anlatıldı. Hazırlanan plan rehberliğinde uygulanacak olan Kentsel Dönüşüm projelerine yönelik modellemeler yapmak için kent merkezinde belirlenen 2 bölge ve toplam 14 hektarlık alanda çalışmalara başlandı. Tüm bu gelişmelerin ışığında Kentsel Dönüşün Strateji Belgesi hazırlanmasında son aşamaya geldik ve en kısa sürede bakanlığa sunacağız. Sonrasında bakanlığın onaylaması halinde kentsel dönüşüme başlıyoruz” diye konuştu.

 

Sakarya Unkapanı Meydanı’nda dönüşüm başlıyor!

,