Sakarya'daki depreme dayanıksız okullara ilişkin 7 sorun mecliste!

Sakarya'daki depreme dayanıksız okullara ilişkin 7 sorun mecliste! Sakarya'daki depreme dayanıksız okullara ilişkin 7 sorun mecliste!

Sakarya'daki depreme dayanıksız olup yıkılması gereken bazı okullar mecliste konu oldu. CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı..CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya'da depreme dayanıksız olup yıkılması gereken bazı okullara öğrenci kaydı alınıp alınmadığına ilişkin soru önergesi hazırladı. Özkoç sorularını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a sordu.

 

Özkoç'un soruları


1- Sakarya'da depreme dayanıksız olduğu için yıkılması gereken 21 okula öğrenci kaydı alınıyor mu?

2- Bu okullara kayıt yaptıran velilere, okulun taşıdığı risk hakkında bilgi veriliyor mu?

3- Resmi belgelere göre deprem anında yıkılacağı anlaşılan bu okullarda kaç öğrenci eğitim görüyor?

4- Söz konusu okullarda meydana gelecek can kaybından kimler sorumlu tutulacak?

5- Depreme dayanıksız olduğu resmi belgelerde belirtilen 21 okulun yıkımı ve yeni okulların inşası için ne kadarlık bir bütçe gerekiyor?

6- Sakarya'da toplam kaç okul bulunuyor? Kaç okul binasına deprem dayanıklılık analizi yapıldı? Kaç okulun, aradan geçen 18 yılda henüz deprem analizi yapılmadı?

7- Ortaya çıkan tabloya göre, Sakarya'da kaç okul depreme dayanıklı olduğu biliniyor? Kaç okulun yıkılması, kaç okulun ise güçlendirilmesi gerekiyor? Daha acısı kentimizde kaç okulun deprem dayanıklılığı ile ilgili hiçbir çalışma yapılması ve hiçbir veri bulunmuyor?