Samsun Altınkaya Barajı alarm veriyor!

Samsun Altınkaya Barajı alarm veriyor!

Bafra Kolay beldesi sınırlarında bulunan Altınkaya Barajı ve HES’de su oranı gün geçtikçe düşüyor. Kış ayında yeteri miktarda kar ve aşırı yağmur yağmamasından dolayı Altınkaya Barajı Gölü'ndeki su seviyesi 5 metre düştü...
Samsun’un Bafra ilçesine bağlı Kolay beldesi sınırlarında bulunan Altınkaya Barajı ve HES’de su oranı gün geçtikçe düşüyor.


Altınkaya Barajı, Samsun Bafra’da Kızılırmak üzerinde, enerji üretmek amacıyla 1980-1988 yılları arasında inşa edildi. Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 15 milyon 920 bin metreküp, akarsu yatağından yüksekliği 195 metre, normal su kotunda göl hacmi 5 bin 763 hektametreküp, normal su kotunda göl alanı 118,31 kilometrekare. Baraj 700 MW güç ile yıllık 1.632 GWh'lik enerji üretmekte.


Alınan bilgiye göre, bu üretime karşılık Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan ve Türkiye'nin 4. büyük barajı olan Altınkaya Baraj ve HES Gölü'nde su seviyesi 5 metreye kadar düştü. Kış ayında yeteri miktarda kar ve aşırı yağmur yağmamasından dolayı Altınkaya Barajı Gölü'ndeki su seviyesi 5 metre düştü. Bu düşüş, ilerleyen yıllar için tehlike arz etmeye başladı.


Malatya Son Havadis