Samsun Kıranköy'e 953 konut!

Samsun Kıranköy'e 953 konut!Samsun Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı toplantısında Samsun'da devam eden projeler ile ilgili meclis üyelerine bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kıranköy toplu konut ihalesinin yapılacağını söylediSamsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi Kasım ayı 24. birleşimi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi


Meclis gündem maddelerinin görüşülmesi öncesinde Samsun'da devam eden projeler ile ilgili meclis üyelerine bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kıranköy toplu konut ihalesinin yapılacağını ve  953 konutun 1. etap olarak ihale edileceğini belirtti.


KIRANKÖY'DE BÜYÜK HAMLE

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin şehir merkezini daha modern ve yaşanabilir hale getirmek ve insanların yaşam konforunu artırmak amacıyla yürüttüğü kentsel dönüşüm peojelerinden olan Kıranköy'de başlayan hamlenin o bölgeyi kalkındırması açısından oldukça büyük önem arz ettiğini kaydeden Yılmaz, ihalenin 26 Kasım'da gerçekleştirileceğini söyledi. Başkan Yılmaz, 953 konutluk ihalenin ilk aşamasının gerçekleştirilmesi durumunda Kıranköy'de büyük bir dönüşüm başlayacağını ifade etti.


ESNAF MAĞDUR DA MUTSUZ DA OLMAYACAK

Gülsan Sanayi Sitesi'nin kaldırılıp yerine şehrin nefes alacağı bir peyzaj alanı yaratmak istediklerini de meclis üyeleri ile paylaşan BaşkanYılmaz, " Gülsan Sanayi Sitesi 1987 yılında hakları bitmiş imarsız bir alan. Ora ile ilgili şimdi öncelikle kamulaştırma hamlemiz var. Kamulaştırma ile imarsız olan mülkiyetleri satın alacağız. Buradan şunu bütün samimiyetimle söylüyorum ki bunlar bizim tamamen kamulaştırma kanunu kapsamında yargı mercilerine başvurarak işleyecek olan bir süreç olacak. Hiçbir şekilde hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Asla esnafımızın mutsuz olmasını istemiyoruz. Buradaki mülkiyet sahipleri hakları ne ise onu alacak. Biz kimsenin hakkını alıp vebale girmek istemiyoruz. Bu yüzden Gülsan Sanayi Sitesi'nde yapacağımız dönüşümü en adil bir şekilde yapacağımız hususunda kimsenin şüphesi olmasın. Biz kıymet takdirlerini yargıya yaptıracağız. Ancak yargı süresini beklemek istemeyen ve gelin anlaşalım diyenlerle de oturup anlaşacağız. Yaptığımız yapılanma ile o teneke mahallesinden kurtulacağız" diye konuştu.


GÜLSAN YEŞİL ALAN OLACAK ŞEHİR NEFES ALACAK

Gülsan'ın yıkıldıktan sonra yerine ne yapılacağını merak edip soranlara da yanıt veren Başkan Yılmaz, "Gülsan yüzde 90 oranında yeşil alan olacak ve şehrin nefes aldığı bir peyzaj alanı olarak kullanılacak. İçerisine sadece bir peyzaj alanında olması gereken dini ve eğitim tesisi gibi gerekli küçük donatılar ekleyeceğiz. Ama bunların dışında asla ticarete ve büyük kütlelere dönük yapıları buraya sokmayacağız. Orası pırıl pırıl cennet görünümlü bir yer olacak" dedi.

 

10.10.2016'DA RAYLI SİSTEM TEKKEKÖY'DE OLACAK

Şehrin prestijini artıran ve Samsun'u bambaşka bir görünüme kavuşturan raylı sistemin Gar ile Tekkkeköy arasında yapılan 14 kilometrelik hattın 10.10.2016'da bitirileceğini ifade eden Başkan Yılmaz, raylı sistem inşaatı sırasında yapılan çalışmalardan bahsetti.

Meclis konuşmasında kent estetiği konusuna vurgu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Estetik meselesi büyük maliyetler getiren bir olay değil. Bu sorunu çözmenin temelinde bakış açımızı değiştirmek yatıyor. Vatandaşımıza kent estetiğinin önemini biz anlatacağız. Bakın Çiftlik Caddesi bitti. Oraya başlamadan önce vatandaş oldukça tepkiliydi. Ancak bittikten sonra herkes yapılanın ne kadar doğru olduğunu konuşur oldu. Şu anda Çiftlik Caddemiz Türkiye'de örnek oldu. Başka Büyükşehir Belediyelerinden gelip bura ile ilgili bizden bilgi alanlar bile var. Şimdi süratle Cumhuriyet Meydanı'na, Irmak Caddesi'ne gireceğiz. Bu konuda kararlılığımın herkes tarafından bilinmesini istiyorum" ifadelerini kullandı.
Samsun Büyükşehir Belediyesi